افشای اسرار گذشته مریخ با ثبت یک تصویر

به گزارش وبلاگ گوگل، قبل از اینکه مریخ حدود چهار میلیارد سال قبل آب خود را از دست بدهد، آب به وسیله کانال هایی به منطقه آرگیر پلانیتیا (Argyre Planitia) می ریختند.

افشای اسرار گذشته مریخ با ثبت یک تصویر

حیات ممکن است در گذشته در مواد معدنی حوضه هولدن مریخ که زمانی مملو از آب بوده است، وجود داشته باشد.

به گزارش اسپیس، فضاپیمای مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا، تصاویر قابل توجهی از دهانه هولدن (Holden crater) که بخشی کلیدی برای جستجوی مداوم حیات در سیاره سرخ است، ثبت نموده است. این تصاویر و آنالیز بیشتر این منطقه می تواند به تعیین شدن چگونگی جریان آب در سطح سیاره مریخ یاری کند.

این تصویر از دهانه هولدن، در تاریخ 24 آوریل سال 2022 به وسیله دوربین استریو با وضوح تصویری بالای (HRSC) فضاپیمای مارس اکسپرس ثبت شده است و ویژگی های زمین شناسی این حوضه آبی سابق را در دهانه تقریباً 95 مایلی (150 کیلومتر) هولدن نشان می دهد.

این منطقه از آن جهت به یک هدف مهم برای مدارگرد های مریخ مانند مارس اکسپرس تبدیل شده است که دانشمندان فکر می نمایند زمانی می توانسته میزبان 9 درصد از آب سیاره سرخ بوده باشد.

قبل از اینکه مریخ حدود چهار میلیارد سال قبل آب خود را از دست بدهد، آب به وسیله کانال هایی به منطقه آرگیر پلانیتیا (Argyre Planitia) می ریختند. سپس آب از این دشت 1100 مایلی (1770 کیلومتری) که عمق آن به 3.2 مایل (5.2 کیلومتر) می رسد، به وسیله دره ای به نام Uzboi Vallis از ناحیه ای که اکنون به وسیله دهانه هولدن تعیین شده است جریان می یافت.

پس از آن، آب در دهانه هولدن جمع می شد و سپس به وسیله یک سیستم رودخانه باستانی که به حوضه لادون (Ladon) با عرض 274 مایل (440 کیلومتر) منتهی می شد، جریان می یافت. این تصویر تازه یک دهانه مجزا در جنوب حوضه و دیوار های حوضه را نشان می دهد که شیب ملایمی تا عمق حدود 5000 فوت (حدود 1500 متر) زیر سطح مریخ دارند.

هر جا که آب باشد، احتمال کشف حیات وجود دارد

آژانس فضایی اروپا (ESA) در بیانیه ای گفت که تجربه ما در سیاره خودمان نشان می دهد که آب و حیات به یکدیگر وابسته اند. دانشمندان مشتاق هستند بدانند که آیا همین امر می تواند برای مریخ در میلیارد ها سال قبل صادق باشد یا خیر.

خاک های دره های لادون و دهانه هولدن، حاوی فیلوسیلیکات (phyllosilicate) هستند که نوعی ماده معدنی شامل رُس است که در اثر برهمکنش سنگ و آب ایجاد می گردد و با منشأ حیات روی زمین ارتباط دارد. فیلوسیلیکات ها در این منطقه ها در رسوبات لایه ای وجود دارند که می توانند به عنوان مرکزی برای واکنش مولکول های آلی که واحد های سازنده حیات زمینی هستند، عمل نمایند. به همین علت است که دانشمندان علاقه زیادی به این منطقه دارند.

دهانه هولدن احتمالاً در پی برخورد یک سیارک باستانی شکل گرفته است. این دهانه به علت اهمیت زمین شناسی و پتانسیل آن برای ذخیره شواهدی از حیات باستانی، به عنوان محل فرود هر دو مریخ نورد کنجکاوی و استقامت در لیست نهایی نهاده شد، اما در نهایت به ترتیب دهانه گیل و دهانه جزرو انتخاب شدند.

مدارگرد مریخ اکسپرس از سال 2003 از سطح مریخ و جو این سیاره تصویربرداری می نماید.

منبع: فرادید

به "افشای اسرار گذشته مریخ با ثبت یک تصویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای اسرار گذشته مریخ با ثبت یک تصویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید