محققان با روشی سریع و ساده فیبر نوری فراوری کردند

به گزارش وبلاگ گوگل، محققان استرالیایی با استفاده از نانوذرات و چاپ سه بعدی، اقدام به فراوری فیبر نوری سیلیسی کردند. این فیبر های نوری به روشی ساده تر و با کارایی بالاتر فراوری می شوند.

محققان با روشی سریع و ساده فیبر نوری فراوری کردند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ گوگل، پژوهشگران از چاپ سه بعدی برای فراوری فیبر نوری شیشه ای سیلیسی استفاده کردند، محصولی که یکی از بخش های اصلی در شبکه جهانی ارتباطات است. این روش جدید ساخت نه تنها می تواند فراوری فیبر نوری را ساده تر کند بلکه طرح ها و کاربرد هایی را برای این فیبر نوری به ارمغان می آورد که با روش های رایج نمی توان آن را ایجاد کرد.

جان کانینگ که راهنمایی این تیم تحقیقاتی را از دانشگاه صنعتی سیدنی به عهده دارد می گوید: ساخت فیبر نوری سیلیسی با دشواری و با استفاده از روش ریسندگی لوله ها روی چرخ خیاطی ایجاد می گردد. برای این کار نیز به تنظیم دقیق هسته فیبر ها احتیاج است، اما با فراوری افزودنی جدید، احتیاج به موضوع فیبر ها نیست، چیزی که تاکنون به عنوان بزرگ ترین محدودیت در طراحی فیبر ها شناخته شده و هزینه فراوری فیبر با برطرف این محدودیت کاهش می یابد.

کانینگ می گوید: رویکرد فراوری افزودنی هایی نظیر آنچه که برای چاپ سه بعدی استفاده می گردد موجب شده تا راهبرد طراحی و ساخت فیبر نوری به کلی تغییر کند. برای مثال، این کار می تواند کاربرد های حسگر های فیبر نوری را گسترده تر کند که از نظر طول عمر، کالیبراسیون و نگهداری بهتر از همتایان خود خواهد بود.

این دستاورد جدید محققان پیرو تحقیقات و یافته های پیشین آن ها به دست آمده است که در آن از یک پلیمر برای ساخت فیبر نوری استفاده شده بود. در آن پروژه از چاپ سه بعدی برای فراوری فیبر نوری استفاده شده بود. استفاده از این رهیافت درباره سیلیس به دلیل مسائل گسترده از جمله درجه حرارت بالای بیش از 1900 درجه سانتی گراد، برای شیشه های چاپ سه بعدی، چالش برانگیز بود.

کانینگ می گوید: به لطف ترکیب جدیدی از مواد و استفاده از نانوذرات، ما نشان دادیم که می توان چاپ سه بعدی فیبر نوری را از جنس سیلیکا انجام داد. ما انتظار داریم این پیشرفت باعث تسریع فعالیت از جمله فراوری افزودنی ها گردد.

محققان برای ایجاد ساختار سه بعدی سیلیسی، نانوذرات سیلیس را در مونومر وارد نموده و از آن در چاپ سه بعدی استفاده کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محققان با روشی سریع و ساده فیبر نوری فراوری کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان با روشی سریع و ساده فیبر نوری فراوری کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید