بد آب و هوا ترین نقاط دنیا ، از غیر قابل سکونت ترین تا برفی ترین

به گزارش وبلاگ گوگل، در این مطلب به معرفی مناطقی که آب و هوای بدی دارند پرداخته شده است.

بد آب و هوا ترین نقاط دنیا ، از غیر قابل سکونت ترین تا برفی ترین

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش، کره زمین، سیاره محل زندگی ما، شگفتی های زیادی در خود پنهان نموده و هر گوشه آن شرایط جغرافیایی و آب و هوایی ویژه ای دارد.

برخی سرزمین ها گرم تر و برخی سردترند، برخی هم خشک ترند و برخی بارش بیشتری دارند. اگر فکر می کنید محل زندگی تان آب و هوای چندان مساعدی ندارد، باید بدانید که بر روی همین کره زمین مکان هایی وجود دارد که لقب بد آب و هواترین نقط جهان را گرفته اند، مسأله ای که زندگی در آن ها را سخت و در مواردی غیر ممکن نموده. در ادامه با این مکان ها آشنا خواهیم شد.

گودال داناکیل ظاهری شبیه به سیاره مریخ دارد. زمین زرد و نارنجی آن دیگی است مملوء از نمک های سوزان، سنگ های آتشفشانی و اسید سولفوریک.

چشمه های اطراف آتشفشان دالول که یکی از بی شمار آتشفشان های درون این گودال است، خواص گرمابی ای دارند که محیط آنجا را نه تنها سمی بلکه نامناسب برای زندگی نموده.

دانشمندان در تحقیقی جدید نمونه هایی از حوضچه های این منطقه را به دنبال نشانه هایی از حیات مورد آنالیز قرار دادند، اما آن ها هیچ تجمعی از دی ان ای که دال بر وجود حیات در این منطقه باشد پیدا نکردند. این مسأله گودال داناکیل را به یکی از غیر قابل سکونت ترین نقاط کره زمین تبدیل نموده.

وستوک، پایگاه تحقیقاتی قدیمی اتحاد جماهیر شوروی، که در شرق آنتارکتیکا یا همان قاره قطب جنوب واقع شده، سردترین نقطه کره زمین است. در روز 21 ژوئیه 1983، دمای منفی 89/2 درجه سانتیگراد در این منطقه به ثبت رسید.

این پایین ترین دمایی است که تا به حال توسط یک ایستگاه هواشناسی به ثبت رسیده.

دره مرگ، گرم ترین نقطه کره زمین، چنان میانگین دمای بالایی دارد که گردشگران روی زمین آن نیمرو درست می نمایند.

بیشترین دمایی که تا به حال توسط یک ایستگاه هواشناسی ثبت شده، 54 درجه سانتیگراد است. این دما در روز 30 ژوئن سال 2013 در دره مرگ ایالت کالیفرنیا به ثبت رسید.

با این حال، بالاترین دمایی که تا به حال از سطح زمین به ثبت رسیده نه در دره مرگ آمریکا، بلکه در کویر لوت ایران بوده. یکی از ماهواره های آژانس فضایی ناسا در سال 2005، دمای هوا در این منطقه را 70/7 درجه سانتیگراد محاسبه نموده بود. این دمای به قدری زیاد است که پرندگان مهاجر به دلیل حرارت غیر قابل تحمل منطقه حین عبور از آسمان آن تلف می شوند و به روی زمین سقوط می نمایند.

جالب است که خشک ترین نقطه جهان، صحرای آفریقا نیست، بلکه در قاره قطب جنوب واقع شده. دره های خشک قاره قطب جنوب، که در ارتفاع 4،053 متری از سطح دریا قرار دارند، به مدت دو میلیون است که رنگ باران را ندیده اند و به همین دلیل خشک ترین نقطه کره زمین هستند. هوای این منطقه به قدری خشک است که چیزی جز برف در آن نمی بارد. این دره ها ساکت ترین نقطه کره زمین هم محسوب می شوند.

قبل از آنکه دانشمندان بتوانند میزان خشکی هوای آنتارکتیکا یا همان قاره قطب جنوب را محاسبه نمایند، بیابان آتاکامای شیلی تا مدت ها خشک ترین منطقه زمین محسوب می شد. در این بیابان ظرف 40 سال فقط 4 بار باران باریده بود و به قدری خشک بود که آژانس فضایی ناسا به این نتیجه رسید که این منطقه بهترین مکان برای آزمایش مریخ نورد ناسا است.

در میان کوه های خاسی ایالت مگالایای هند، دهکده ای به نام ماوسینرام وجود دارد که در ارتفاع 1،430 متری از سطح دریا واقع شده.

در این دهکده سالانه نزدیک به 1،186 سانتیمتر باران می بارد.

بارانی که طی یک سال در این دهکده می بارد به قدری زیاد است که مجسمه مشهور 30 متری مسیح منجی در شهر ریودوژانیروی برزیل را می تواند تا زانو در آب فرو ببرد.

از آنجایی که سازمان جهانی هواشناسی هیچ اطلاعاتی در خصوص رکورد های مربوط به بارش برف در جهان ندارد، معین برفی ترین نقطه جهان کمی سخت است.

اما کشور ژاپن از این نظر سردمدار بوده، چون در آنجا برف زیادی می بارد. در دهکده کوهستانی کوچک تاکاکورا که در شمال غربی شهر توکیو واقع شده، عمق برف به 11/5 متر می رسد. در شهر آئوموری، در شمال ژاپن هم هر ساله به طور متوسط 792/5 سانتیمتر برف می بارد. بیشتر این بارش ها در میانه ماه های نوامبر و آوریل (اواسط آبان تا اواسط اردیبهشت سال بعد) رخ می دهد. برفی که در شهر آئوموری می بارد به قدری زیاد است که رانندگی در این شهر گاهی حس رانندگی از میان یخچال های طبیعی را دارد.

اورست، با 8،848 متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین کوه جهان به شمار می رود و به قدری مرتفع است که یک بار نفس کشیدن در سطح دریا معادل سه بار نفس کشیدن بر روی قله این کوه است.

بعد از ارتفاع 8 هزار متری، منطقه موسوم به مرگ شروع می گردد. فشار هوا در این منطقه فقط یک سوم فشار طبیعی ای است که در سطح دریا وجود دارد.

بر روی کره زمین آتشفشان های فعال زیادی وجود دارد، اما آتشفشان کیلاویا در مجمع الجزایر هاوایی را فعال ترین آتشفشان جهان می دانند.

این آتشفشان از سال 1983 تقریباً به طور دائم فوران داشته و به همین دلیل یکی از قدیمی ترین آتشفشان های فعال شناخته شده به شمار می رود.

خلیج کامن ولث در آنتارکتیکا یا همان قاره قطب جنوب، طبق کتاب رکورد های جهانی گینس و اطلس نشنال جئوگرافیک، بادخیزترین نقطه کره زمین است.

در ماه های زمستانی، باد های بسیار سردی مرتباً در این منطقه می وزد که سرعت آن ها 241/4 کیلومتر بر ساعت ثبت شده. میانگین سرعت باد های این منطقه در مقیاس سالیانه، 80/5 کیلومتر بر ساعت است.

کوه واشنگتن در آمریکا را تا مدت ها بادخیزترین نقطه جهان می دانستند.

این جزیره که در جنوب اقیانوس اطلس واقع شده، درواقع به کشور نروژ تعلق دارد. نزدیک ترین نقطه به این جزیره، سرزمین ملکه ماود در آنتارکتیکا یا همان قاره قطب جنوب است که تا جزیره بووه 1،160 کیلومتر فاصله دارد.

منبع: روزیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بد آب و هوا ترین نقاط دنیا ، از غیر قابل سکونت ترین تا برفی ترین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بد آب و هوا ترین نقاط دنیا ، از غیر قابل سکونت ترین تا برفی ترین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید