تسهیل روابط و همکاری مجموعه های اقتصادی، تجاری ایران و اتریش

به گزارش وبلاگ گوگل، خبرگزاری خبرنگاران- نشست همکاری های اقتصادی ایران و اتریش با حضور حامد فروزان، مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی رستمی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و کریستوف گراب مایر، رئیس دفتر بازرگانی اتریش برگزار گشت.

تسهیل روابط و همکاری مجموعه های اقتصادی، تجاری ایران و اتریش

به گزارش خبرگزاری وبلاگ گوگل به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حامد فروزان در این نشست با اشاره به سابقه طولانی روابط تجاری ایران و اتریش گفت: در دولت سیزدهم، عزم جدی برای توسعه روابط تجاری، دیپلماسی و اقتصادی وجود دارد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن را به طور ویژه دنبال می کند.

وی افزود: هدف از برگزاری این نشست، تسهیل روابط میان مجموعه های اقتصادی، تجاری ایران و اتریش است.

مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر ظرفیت های شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی گفت: به صورت رسمی از سفیر اتریش برای بازدید حضوری و میدانی هلدینگ های زیر مجموعه شرکت شستا دعوت می کنیم.

فروزان گفت: پیش نویس تفاهم نامه همکاری در حوزه فعالیت های مرتبط با وزارتخانه و کشور اتریش آماده است که امیدواریم امضاء شده و عملیاتی شود.

علی رستمی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های شستا آن را بزرگترین مجموعه اقتصادی کشور دانست و تشریح کرد: شستا در بورس تهران ثبت شده و 12 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهد که دارای 8 هلدینگ سرمایه گذاری تولیدی، صنعتی و اقتصادی است.

مدیرعامل شستا، به ظرفیت های درونی این شرکت در سرمایه گذاری و ایجاد پروژه های بزرگ اقتصادی اشاره کرد و گفت: در شستا، عددی بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری، برنامه ریزی شده است که هم اکنون بیش از 40 هزار میلیارد تومان پروژه در دست اقدام داریم.

رستمی، پروژه های توسعه ای را از مهمترین موضوع های شستا دانست و با اشاره به برخی از هلدینگ ها بزرگ شستا، گفت: تاپیکو، بزرگ ترین هلدینگ اقتصادی شستا است که در آن تمام محصولات پتروشیمی تولید و روانه بازار های داخلی و خارجی می شود.

وی افزود: دومین هلدینگ بزرگ شستا، هلدینگ دارویی تامین (تیپیکو) است. 40 درصد از تولیدات دارویی کشور ایران و 70 درصد از مواد اولیه صنعت دارویی در این هلدینگ تولید می شود. ما در این دو هلدینگ بزرگ پروژه های توسعه ای بسیاری داریم. نزدیک به 10 هزار میلیارد یورو سرمایه گذاری برنامه ریزی شده است و تلاش داریم در اجرای این پروژه ها زمینه همکاری با شرکت های اقتصادی اتریشی را هم فراهم سازیم. همچنین هلدینگ سیمانی شستا با در اختیار داشتن 30 درصد از سهم بازار سیمانی کشور و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که در حال بزرگ ترین توان حمل بار در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است، از دیگر ظرفیت های شستا برای همکاری با شرکت های اتریشی است.

کریستوف گراب مایر مستشار بازرگانی سفارت اتریش در این نشست با اشاره به اراده جدی برای افزایش همکاری های اقتصادی میان ایران و اتریش گفت: دیدار امروز مدیران هلدینگ های اقتصادی شستا و مصاحبه با آن ها، نشان اعتماد جمهوری اسلامی ایران به کشور اتریش است، ما نیز تمایل داریم همکاری اتریش و ایران را در روابط تجاری و اقتصادی توسعه دهیم.

وی گفت: مدیران بزرگ ترین هلدینگ اقتصادی در این نشست حضور دارند و لازم است با گذاشتن زمان مناسب، همه مسائل و پیشنهادات بررسی شده و در سرانجام زمینه همکاری مناسب فی مابین شرکت های ایرانی و اتریشی فراهم شود.

مستشار بازرگانی سفارت اتریش تشریح کرد: با شناختی که از شستا به عنوان یک ابرهلدینگ اقتصادی با حوزه فعالیت متنوع پیدا کردم مطمئن هستم این موضوع سخت نخواهد بود که ما بستر لازم برای ایجاد ارتباط با شرکت های اتریشی را فراهم کنیم، ما در اتریش هلدینگی با این تنوع نداریم، اما شرکت های بسیاری داریم که می توانند به تفکیک موضوع فعالیت با شستا همکاری کنند.

وی افزود: من به عنوان کننده اقتصاد و صنعت اتریش، بسیار خشنود هستم که زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور را فراهم کنیم، پیش از این همکاری های بسیار بزرگی را فی ما بین شرکت های اتریشی و ایرانی داشتیم، اما به دلایلی این روابط در حال حاضر کم رنگ شده است که امیدواریم با برگزاری نشست ها، سطح این همکاری ها ارتقا یابد.

مستشار بازرگانی سفارت اتریش گفت: درخواست دارم مسائل و پیشنهادات به صورت جزئی و مکتوب به ما منتقل شود تا در ارتباط با شرکت های اتریشی، آن ها را طرح کرده و نتایج را در اسرع وقت انتقال دهیم.

منبع: خبرگزاری آریا

به "تسهیل روابط و همکاری مجموعه های اقتصادی، تجاری ایران و اتریش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیل روابط و همکاری مجموعه های اقتصادی، تجاری ایران و اتریش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید