دانستنی هایی درباره شستشوی روتختی

به گزارش وبلاگ گوگل، مراقبت مناسب از منسوجات خواب مانند روتختی ، ملحفه ها و… به عوامل مختلفی بستگی دارد . طیف پارچه ها و رنگ های آنها به قدری متنوع است که به سادگی هیچ روش واحدی برای مراقبت از آنها وجود ندارد. نحوه شستشوی روتختی و اینکه به صورت دستی شسته گردد یا در ماشین های لباسشویی اتوماتیک نکته مهمی است. شستشوی مناسب به حفظ ظاهر روتختی ها برای مدت طولانی و افزایش عمر مفید آنها یاری می نماید.

دانستنی هایی درباره شستشوی روتختی

آیا ضرورت دارد که روتختی های نو را پس از خرید بشوییم؟

یکی از سوال های افراد پس از خرید روتختی این است که آیا باید روتختی های تازه خریداری شده را شستشو داد یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت تمام رو تختی ها قبل از اینکه برای فروش به پیشخوان مغازه ها برسند فرآیندهای زیادی را طی نموده اند ، از رنگرزی پارچه گرفته تا قرار گرفتن در معرض گرد و غبار انبار که باعث کثیف شدن آنها می گردد . بنابراین بهتر است پس از خرید ابتدا آنها را شستشو داد.

برای بسیاری از افراد دیگر نیز این سوال پیش می آید که روتختی های رنگی و ساده را باید در چه درجه دمایی بشویند.

بطور کلی تمام تولیدنمایندگان بر روی برچسب ها، ترکیب مواد و توصیه های مربوط به دما و حالت شستشو را قرار می دهند . اما به طور کلی این که در چه حالت و چه دمایی باید شسته گردد بطور قابل توجهی به مواد ساخته شده از آن و طراحی های تزیینی روی آن بستگی دارد. به طور کلی سرعت بالا در هنگام شستشو و دور چرخش بالا آنها را در معرض سایش بیش از حدقرار داده و باعث می گردد که زیبایی ظاهری خود را از دست بدهند.

در صورتی که جنس رو تختی شما نخی یا پنبه ای است ، می توانید آنها را در دمای بین 60 تا 90 درجه سانتیگراد بشویید و با این دما گرد و غبار و انواع باکتری هایی که ممکن است در آنجا مستقر شده اند را از بین ببرید اما اگر جنس روتختی شما از مواد مصنوعی است برترین دما برای شستشو 30 تا 40 درجه سانتیگراد می باشد.

دانشمندان محاسبه نموده اند که یک فرد می تواند از 200 میلیمتر تا 2 لیتر عرق در شب دفع کند . علاوه بر این بازسازی فعال پوست انسان نیز در شب اتفاق می افتد و ترکیب عرق و سلول های مرده پوست بر روی روتختی و ملحفه ها به جا مانده و امری خوشایند نیست. بنابراین ایده آل است که تغییر کامل ملحفه و روتختی های تخت هفته ای یکبار و شستشوی آن ها به صورت جداگانه و همزمان با کثیف شدن آنها ایده آل است.

نحوه شستشوی روتختی در ماشین لباسشویی

برای شستشوی روتختی های دارای لکه قبل از اینکه روتختی را داخل ماشین لباسشویی بیندازید ابتدا باید لکه ها را از روی آنها پاک کنید . اگر لکه ها آنقدر سر سخت هستند که به وسیله پودر یا ژل های شستشو پاک نمی شوند بهتر است برای پاک کردن آنها رو تختی را به خشکشویی ها بسپارید تا با استفاده از حلال های ویژه این لکه ها را پاک نمایند.

پس از پاک شدن لکه ها برای شستشو به وسیله ماشین لباسشویی برای آنکه شستشو به وسیله دستگاه با کیفیت بالایی انجام گردد باید درام دستگاه حداکثر به میزان 3/2 ظرفیت آن پر گردد.

در صورتی که در ناحیه ای زندگی می کنید که دارای آب سخت است از ریختن پودر شستشو در ماشین لباسشویی اجتناب کنید، زیرا مانع از حل شدن پودر شستشو می گردد در نتیجه این پودرها بین الیاف روتختی گیر می نماید و ممکن است باعث ایجاد آلرژی در بدن بزرگسالان و بچه ها گردد.

در صورتی که قصد دارید بالش ها و روکش لحاف را نیز با روتختی بشویید، آن ها را از داخل به بیرون برگردانده و در داخل ماشین لباسشویی بیندازید ، این کار باعث می گردد تا رنگ پارچه به مدت بیشتری حفظ شوند.

سعی کنید از استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی برای خشک کردن روتختی ها اجتناب کنید ، زیرا ممکن است باعث خراب شدن روتختی و ایجاد چین و چروک هایی گردد که از بین بردن آنها سخت است. کافی است روتختی ها را هنگامی که هنوز مرطوب است از دستگاه بیرون اورده و آنها را بر روی یک حوله پهن کنید تا آب آنها کشیده گردد. سپس در حالی که هنوز کمی مرطوب هستند آنها را به صورت وارونه و با اتوی نه خیلی داغ اتو کنید.

برای جلوگیری از کمرنگ شدن یا مفقود شدن رنگ روتختی چه باید کرد؟

مسائل رنگ در پارچه های بی کیفیت برای همه افراد آشنا است . اگر رنگ روتختی شما بعد از شستشو محو یا کمرنگ شده است، کافی ست روش تثبیت رنگ روی پارچه را انجام دهید. برای این کار روتختی را درون آبی که قبلاً در آن سرکه یا نمک حل شده است فرو کنید.

نباید فراموش کنید که به ازای هر 5 لیتر آب سرد 5 شقایق غذا خوری سرکه یا به ازای هر 5 لیتر آب 5 قاشق چایخوری نمک در آب سرد حل کنید و روتختی را پس از خیس کردن در آن آب با آب دارای دمای پایین بشویید.

آیا شستن روتختی در ماشین لباسشویی به دستگاه آسیب می رساند؟

بطور کلی پتو ، روتختی ، روفرشی و مواردی از این قبیل به علت وزن و حجم زیاد پس از آبگیری و توزیع نامتقارن در دیگ ماشین لباسشویی ، فشار زیادی به دستگاه وارد آورده و در صورت تکرار ، قطعا به ماشین لباسشویی خانگی آسیب رسانده و موجت هزینه بالای تعمیر آن خواهد شد .

از طرفی در دسترس بودن خشکشویی آنلاین با قیمت های مناسب و کیفیت شستشوی بالا ، جایی برای ریسک و صدمه زدن به لباسشویی خانگی باقی نمی گذارد .

شستشوی روتختی غرب تهران ، شستن لباس عروس در خشکشویی و مبل شویی در منزل غرب تهران را به خشکشویی آنلاین حباب بسپارید و در کمترین زمان تحویل بگیرید.

91092732 - 021

www.hobabb.com

منبع: اتاق

به "دانستنی هایی درباره شستشوی روتختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی هایی درباره شستشوی روتختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید