دانستنی هایی راجع به سونوگرافی

به گزارش وبلاگ گوگل، سونوگرافی یک ابزار تصویر برداری از اندام های داخلی بدن است. این دستگاه امواج را با فرکانس بالا به داخل بدن می فرستد و از این طریق اندام های داخلی بدن را مورد مشاهده قرار می دهد.

دانستنی هایی راجع به سونوگرافی

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یک دستگاه تصویر برداری است که برای تشخیص در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه امواج را با فرکانس بالا (فراصوت) به داخل بدن می فرستد و از این طریق اندام های داخلی بدن را مورد مشاهده قرار می دهد. در دوره بارداری با استفاده از آن جنین را در داخل شکم مادر مشاهده کرده و شرایط سلامت او را بررسی می کنند.

البته سونوگرافی تنها مختص دوره بارداری نیست و پزشکان برای تشخیص مسائل اندام هایی همچون کلیه، کبد و قلب هم از آن استفاده می کنند. در حین این آزمایش فرد بر روی تخت دراز می کشد و پزشک یک وسیله کوچک را بر روی اندام مورد نظر حرکت می دهد و اطلاعات دریافت شده از طریق امواج فراصوت بر روی مانیتور نمایش داده می شود.1

نحوه عملکرد سونوگرافی

امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج صوتی و در واقع صدا هستند که ضرری برای بدن ندارند. اینها امواج فراصوتی هستند. جنس آنها دقیقا مانند صدا است، ولی به دلیل بالا بودن فرکانس یا بسامد آنها، قابل شنیدن از طریق گوش انسان نیستند. با این حال خواص صوت و صدا را دارند، یعنی در برخورد با موانع، منعکس می شوند.

سونوگرافی روش تصویر برداری دردناکی نیست و در حین انجام آن، بیمار ناراحتی احساس نمی کند.

برای انجام سونوگرافی، از طریق یک وسیله خاص که پزشک سونولوژیست (متخصص تصویربرداری که سونوگرافی می کند) روی اندام شما قرار می دهد، امواج صوتی با فرکانس بالا که برای گوش انسان قابل شنیدن نیستند، به درون بدن تابانده می شوند. این امواج بعد از برخورد به بافت های مختلف بدن بازتابیده شده و امواج بازتابش شده از طریق همان دستگاه، مجددا دریافت می شوند.

درون بدن انسان از بافت های مختلفی درست شده که توانایی آنها در بازتابش امواج صوتی فرق دارد. بعضی از آنها امواج صوتی را بهتر و بعضی کمتر منعکس می کنند.

پس شکل و ساختار بازتابش امواج صوتی سونوگرافی تابعی از شکل و مواد تشکیل دهنده بافت های درونی بدن است که مورد تابش قرار گرفته است. امواج بازتابیده شده از بدن، از طریق یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل شده و به تصویر تبدیل می شود.

پزشک متخصص تصویربرداری این تصاویر را بر روی مانیتور دستگاه دیده و ممکن است بعضی از آنها را چاپ کند.

در سونوگرافی بیشتر، بافت های نرم اندام دیده و بررسی می شوند. پس سونوگرافی وسیله مناسبی برای تشخیص مسائل استخوان نیست، ولی با آن می توان مسائل عضلات، رباط ها، تاندون ها و بسکمک بافت های دیگر را بررسی کرد.

سونوگرافی ممکن است به صورت دو بعدی و یا سه بعدی باشد و می توان تصویر سونوگرافی اندام را در حال حرکت و فعالیت دید.2

خطر ها و مضرات سونوگرافی

آزمایش سونوگرافی یک آزمایش عکس برداری بدون درد است و هیچ پیچیدگی و مشکل خاصی را به همراه نخواهد داشت. و امواج فراصوت ممکن است آسیب زا به نظر برسند. این آزمایش کاملاً روی پوست انجام می شود و به اعضای داخل بدن نمی رسد و سونوگرافی معمولا مسائل خاصی را به همراه ندارد در حالی که انرژی امواج فرا صوت می توانند کمی بافت پوست شما را آشفته کنند، به همین دلیل تکنسین سعی می کند که از روش هایی استفاده کند که پوست شما در معرض حداقلی این امواج قرار بگیرد و بنابراین سونوگرافی یکی از امن ترین روش های عکس برداری می باشد.3

انواع سونوگرافی

واژینال
این سونوگرافی به منظور تصویربرداری از داخل واژن استفاده می شود و بیشتر در ماه های اول بارداری کاربرد دارد و به تشخیص قطعی بارداری کمک می کند.
معمولی
در این نوع سونوگرافی با استفاده از یک مبدل بر روی پوست، از داخل بدن تصویر برداری می شود. تصویرهای دوبعدی رایجی که از جنین گرفته می شود از نوع سونوگرافی معمولی است.
تخصصی
مکانیزم این سونوگرافی نیز مانند سونوگرافی معمولی می باشد. اما در این نوع، پزشک نسبت به وجود یک مشکل مشکوک می شود و با استفاده از ابزار تخصصی تر اندام مورد نظر را بررسی می کنند.
سونوگرافی رنگی
هر تغییر کوچکی که در امواج فراصوتی اتفاق بیفتد در این روش ثبت گشته و مورد بررسی قرار می گیرد. این روش نسبت به هر جسم متحرکی همچون سلول خونی حساس است و از آن تصویربرداری می کند.
3 بعدی و 4 بعدی
در این نوع سونوگرافی از اسکنرهای مخصوصی در دستگاه استفاده شده است که با آن ها می توان حرکات کودک و صورت او را به دقت بررسی کرد.
اکوکاردیوگرافی جنینی
این سونوگرافی برای بررسی مسائل قلبی مادرزادی جنین مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه های مورد استفاده در این زمینه بسیار پیشرفته و تخصصی هستند.1

کدام قسمت های بدن قابل سونوگرافی شدن هستند؟

چنانچه بخش سلامت نمناک توضیح داده است سونوگرافی می تواند برای قسمت های مختلف بدن استفاده شود و بسیار راه کاربردی برای تشخیص و مدیریت یک شرایط خاص پزشکی می باشد و مثال هایی در مورد کارد سونو وجود دارد و در این قسمت می خواهیم ببینیم که این آزمایش در چه مواقعی بیشتر استفاده می شود.

سونوگرافی در محدوده شکم و سینه مثل کبد، کلیه و غیره.

سونوگرافی سینه، بافت سینه شامل گره های سینه،

عروق، عضله قلب، قفسه سینه، رگ های قلب و غیره.

بیماری های زنانه، سیستم تناسلی خانم ها.

ماهیچه های اسکلتی، مفصل ها، عضلات و تاندون ها.

آزمایش های قبل از زایمان، جنین، رحم، شرایط نوزاد در دوران بارداری.

سونوگرافی مربوط به بچه ها و بچه ها.

قسمت های کوچک بدن، نارسایی های مردانه، گردن، تیروئید و رگ های خونی کل بدن شامل سونوگرافی می شود.3

چگونه برای سونوگرافی آماده شویم ؟

ممکن است برای سونوگرافی همه لباس ها و جواهرآلات ناحیه مورد بررسی در آورده شوند و یا ممکن است در طول آزمون به شما گان (لباس بیمار) داده شود.

اگر شما در طول دو روز گذشته، آزمون باریوم انما ویا سریوگرافی و یا ترانزیت روده باریک داشته اید، به پزشکتان اطلاع دهید، چون باریوم باقیمانده در روده ها باعث مزاحمت در تصویربرداری سونوگرافی شکمی شود.

سایر آمادگی های شکمی بستگی به ناحیه مورد آزمون دارد.

برای سونوگرافی کبد، کیسه صفرا، طحال و پانکراس از شما تقاضا می شود یک روز قبل از آزمون از خوردن غذای چرب خودداری فرمایید و به مدت 12 ساعت ناشتا باشید.

برای سونوگرافی کلیه ها از شما خواسته می شود که 4 تا 6 لیوان آب یک ساعت قبل از آزمون برای پر کردن مثانه بنوشید و برای جلوگیری از تولید گاز شکمی به مدت 8 تا 12 ساعت ناشتا بمانید.

برای سونوگرافی از آئورت لازم است 8 تا 12 ساعت قبل از سونوگرافی چیزی نخورید.2

پینوشتها

1.www.honarehzendegi.com

2.www.mri-sono24.com

3.www.namnak.com

منبع: راسخون

به "دانستنی هایی راجع به سونوگرافی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی هایی راجع به سونوگرافی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید