طبیعت گردی بدون محدودیت در فنلاند با قانون حق دسترسی به طبیعت

به گزارش وبلاگ گوگل، بر اساس قانون حق دسترسی به طبیعت افراد سراسر جهان می توانند بدون هیچ گونه محدودیتی تا هر زمانی که خواستند در طبیعت فنلاد طبیعت گردی کنند.

طبیعت گردی بدون محدودیت در فنلاند با قانون حق دسترسی به طبیعت

فنلاند با 20 میلیون هکتار جنگل، 190 هزار دریاچه و حدود 40 پارک ملی مقصدی بی نظیر برای دوستداران طبیعت است. در ضمنً تقریباً تمام این جاذبه ها رایگان هستند و همین موضوع می تواند لذت ماجراجویی در طبیعت این کشور را دوچندان کند. خوابیدن در چادر و دیدنی آسمان شب منطقه ها بکر فنلاند که پایکوبی شفق های قطبی و درخشش آن ها زیبایی وصف ناپذیری به آن می بخشد، تجربه ای به یادماندنی خواهد بود. از جنگل های این کشور می توانید بدون هیچ مسئله ای انواع توت های خوشمزه و کمیاب را بچینید و با آن ها صبحانه درست کنید.

به طور خلاصه باید بگویم که طبق قوانین، حق دسترسی به طبیعت یا حق عموم مردم (the right to roam یا Everymans rights) هر فردی آزادانه و بدون هیچ گونه محدودیتی می تواند از طبیعت این کشور بهره مند شود.

حق دسترسی به طبیعت چیست؟

حق دسترسی به طبیعت، مجموعه ای از قوانین است که دسترسی به جاذبه های طبیعی برخی از کشورهای اروپایی مثل سوئد، نروژ، فنلاند، استونی و اسکاتلند را برای عموم مردم امکان پذیر کرده است. در فنلاند این قوانین گسترده تر از سایر کشورها اجرا شده اند و به بیان دیگر، بدون ترس از عواقب بد یا مجازات شدن می توانید آزادانه در طبیعت پرسه بزنید، در آن اقامت کنید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

تمام گردشگرانی که وارد فنلاند می شوند، می توانند از این حق بهره مند شوند و این قانون تا هر زمانی که فرد با هر ملیتی بخواهد در فنلاند بماند، شامل حال وی خواهد شد. این قوانین امکان ارائه تقاضا برای خرید ملک و زمین خصوصی را نیز فراهم کرده است و این موضوع باعث شده این قوانین به قوانین منحصربه فردی تبدیل شوند. تنها نهادی که می تواند مانع از دسترسی عموم مردم به منطقه ها طبیعی شود، دولت است؛ البته دولت هم به سادگی نمی تواند این کار را انجام دهد.

افراد عادی نیز تنها به واسطه اینکه در منطقه ای طبیعی ملک یا زمین خریده اند، به هیچ وجه نمی توانند سایر افراد را از لذت های طبیعی آن منطقه محروم کنند. منطقه های که افراد اجازه دسترسی به آن ها را ندارند معمولاً با فنس کشی یا تابلو مشخص شده اند.

البته در قوانین حق دسترسی به طبیعت، در کنار آزادی ها و حقوق طبیعت گردان، مسئولیت هایی نیز برای آن ها مشخص شده است و بازدیدنمایندگان باید نسبت به طبیعت، سایر بازدیدنمایندگان و مالکان ملک های خصوصی با احترام رفتار کنند. طبق موارد ذکرشده در این قوانین، گردشگران باید فاصله لازم را از افراد ساکن در ملک های خصوصی و مزارع کشت شده حفظ کنند. بازدیدنمایندگان نباید هیچ آسیبی به طبیعت و حیوان ها وارد کنند یا اثری از خود در طبیعت به جا بگذارند و زباله بریزند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسئولیت های خود، این کتابچه را که از طریق وزارت محیط زیست فنلاند منتشر شده است، دانلود و مطالعه کنید.

تا زمانی که با طبیعت و سایر بازدیدنمایندگان و مالکان با احترام رفتار کنید و نسبت به مسئولیت های خود متعهد باشید، می توانید بدون هیچ گونه محدودیتی در تمام منطقه ها طبیعی فنلاند ماجراجویی کنید و غرق در زیبایی های آن شوید. اگر می خواهید بدانید چگونه می توانید از زیبایی های طبیعی فنلاند بیشترین لذت را ببرید، این مقاله از وبلاگ گوگل از دست ندهید؛ زیرا در ادامه ایده های نابی را بیان می کنیم که با بهره مندی از آن ها می توانید شگفتی های طبیعت این کشور را با تمام وجود احساس کنید.

کوه پیمایی، دوچرخه سواری یا اسکی در جنگل ها

در طبیعت فنلاند می توانید از کوه پیمایی، دوچرخه سواری، اسکی و حتی اسب سواری بدون محدودیت در جنگل ها و منطقه ها بکر طبیعی و همچنین جاده ها و ساحل ها لذت ببرید. از میان بهترین جهتها برای کوهنوردی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین جهتها در جنوب فنلاند و در نزدیکی هِلسینکی، مرکز فنلاند

یوستوپالکو (Juustopolku) در هینولا

طی کردن این جهت که تقریباً 16 کیلومتر است و از میان جنگلی انبوه و از کنار رودخانه می گذرد، چندساعتی طول می کشد.

والکِیسیاوری (Valkeisjärvi)

این جهت کوتاه با طولی در حدود 4.8 کیلومتر در اطراف دریاچه والکِینِن (Lake Valkeinen) واقع شده است و با 4 ساعت رانندگی از هلسینکی به سمت شمال می توانید به این جهت برسید.

پارک ملی نوکسیو (Nuuksio National Park)

فاصله زمانی این پارک ملی با مرکز فنلاند تنها در حدود یک ساعت است و به راحتی با استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی می توانید به آن برسید.

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از 40 پارک ملی فنلاند به این صفحه مراجعه کنید.

مکان های بهتر و دورافتاده تر

پارک ملی اورهو کِکُنِن (Urho-Kekkonen National Park)

در این پارک ملی که بسیاری از افراد آن را برای پیاده روی انتخاب می کنند، می توانید علاوه بر پیاده روی، از کوه پیمایی در جهت مدور (Circular Hike) که از یک دشت می گذرد نیز لذت ببرید. در صورت بازدید از این پارک ملی می توانید از منطقه بسیار سردسیر و برف گیر لاپلند که فاصله زمانی آن با این پارک ملی تنها دو ساعت است نیز دیدن کنید.

جهتهای پیاده روی طبیعی یولاس (Ylläs Nature Trails)

در این جهتهای پیاده روی که در شمال کشور واقع شده اند، می توانید نظاره گر جنگل های سیبری باشید.

شب مانی و شنا در طبیعت فنلاند

بدون تردید، یک روز کوه پیمایی و پیاده روی شما را خسته می کند؛ اما اگر شب را در میان جنگل های رؤیایی این کشور سپری کنید، خستگی را کاملاً از یاد خواهید برد. در صورت تمایل برای چادر زدن باید آن را بیرون از ملک های خصوصی و زمین های کشاورزی و در منطقه های که مطمئن هستید آسیبی به طبیعت وارد نمی شود، برپا کنید. در پارک های ملی نقاط مختلفی برای نصب چادر مشخص شده است.

شناکردن در طبیعت بکر فنلاند هم لذت خاص خود را دارد، شنا کردن در این کشور تنها به ساحل های عمومی محدود نمی شود و می توانید در تمام دریاچه ها یا تالاب ها بدون هیچ محدودیتی شناکنید؛ البته شنا در پارک های ملی و ذخیره گاه های طبیعی با محدودیت هایی همراه است که در چنین صورتی، منطقه ها ممنوعه با تابلو مشخص شده اند.

چیدن توت و قارچ و ماهی گیری

جنگل های فنلاند در اواخر تابستان و در ماه های پاییز پر از گونه های مختلف توت و قارچ های خوشمزه می شوند که با خیال راحت می توانید از آن ها استفاده کنید. از گونه های مختلف توت در این جنگل ها می توان به تمشک شمالی، سیاه دار سرخ و بیل بری (یا قره گیله) اشاره کرد که در خارج از کشورهای اروپای شمالی یافت نمی شوند.

طبق قانون حق دسترسی به طبیعت، چیدن و استفاده از این توت ها و قارچ ها هیچ محدودیتی ندارد؛ اما در نظر داشته باشید که هرچند بسیاری از این توت ها و قارچ ها بسیار خوشمزه هستند و خوردن آن ها هیچ خطری ندارد، برخی از آن ها ممکن است سمی باشند؛ بنابراین در هنگام مصرف و خوردن این خوراکی های وحشی، باید با احتیاط کامل عمل کنید.

اگر به غذای مقوی تر و پرانرژی تری نیاز دارید، می توانید با قلاب ماهی گیری با خیال راحت و بدون هیچ گونه محدودیتی ماهی گیری کنید؛ البته روش های دیگر ماهی گیری و همچنین شکار نیازمند مجوزهای خاص است.

آیا می توان با خیال راحت آتش هم برپا کرد؟

اگر دوست دارید قارچ کباب شده بخورید باید برای برپایی آتش از صاحبان ملک ها اجازه بگیرید؛ البته راه های دیگری نیز برای پخت غذا وجود دارد. در ضمنً در پارک های ملی مکان های مختلف برای برپایی آتش و فضاهای سرپوشیده ای برای پخت وپز مشخص شده است. معمولاً در بیشتر نقاط هیزم فراهم شده است و شما فقط باید کبریت داشته باشید، همچنین امکان استفاده از اجاق های سیار مخصوص کمپ نیز وجود دارد.

اکنون که اطلاعات لازم را در مورد طبیعت گردی در فنلاند به دست آورده اید، می توانید بار سفر ببندید و راهی سفر شوید و سفر جاده ای خود را از هلسینکی آغاز کنید. فنلاند کشور وسیعی است و جاذبه های بی شماری برای سفر جاده ای دارد و به لطف قانون حق دسترسی به طبیعت، تمام امکانات لازم برای اقامت و طبیعت گردی بدون مشکل فراهم شده است.

منبع: کجارو / matadornetwork.com

به "طبیعت گردی بدون محدودیت در فنلاند با قانون حق دسترسی به طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعت گردی بدون محدودیت در فنلاند با قانون حق دسترسی به طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید