لطیفی: از سلبریتی ها چند برابر دیگران مالیات بگیرید

به گزارش وبلاگ گوگل، کارگردان صاحب نام سینما و تلویزیون به رفتار بازیگران در تحریم تلویزیون اعتراض دارد و ماجرای معاف یا عدم معافیات مالیاتی را هم بازی سیاسی دولت می داند.

لطیفی: از سلبریتی ها چند برابر دیگران مالیات بگیرید

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ گوگل، محمدحسین لطیفی کارگردان کشورمان گفت وگویی انجام داده است که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانید:

کاری به سلبریتی ها ندارم!

کارگردان سریال های صاحبدلان و وفا درباره ماجرای معاف از مالیات فرهنگ و هنر و اعتراض هایی که به دستمزد های هنگفت سلبریتی ها و عدم عدالتی که در این مصوبه وجود دارد، تأکید کرد: اولاً این معاف از مالیات ربطی به این دولت ندارد و قبل از این دولت هم شاهد این ماجرا ها بوده ایم؛ ثانیاً کسی که مالیات می دهد باید سود مالیاتش را ببیند، چون مالیات در اصل سود می دهد. مالیاتی که از من می گیرند در کنارش باید خدماتی را هم درنظر بگیرند، اما این اتفاق در سینما و خانه سینما نمی افتد. کاری به سلبریتی ها ندارم!

از سلبریتی ها مالیات چند برابر هم بگیرند، مهم نیست

لطیفی با اشاره به اینکه باید از این تعداد اندک سلبریتی که دستمزد های بالایی می گیرند و خارج از بازیگری و سینما، درآمد های تبلیغاتی هم دارند مالیات 40 درصد هم بگیرند، افزود: 100 سینماگر پیدا می کنید که سلبریتی اند و دستمزد های بالایی دارند و حتی در خارج از سینما و بازیگری، درآمد های تبلیغاتی هم دارند؛ از این ها مالیات بگیرند حتی 40 درصد و چند برابر، مهم نیست! اما به طورکل این ماجرا قانونمند نیست.

نه حقوق بیکاری می دهند و نه بیمه درستی دارند

کارگردان قلب یخی در مورد عدم وجود قوانین درست مالی برای سینمایی ها، گفت: وقتی می گویید کل مجموعه سینما و هنر، اتفاقی که می افتد عمده هنرمندان ما همواره پاره وقت کار می نمایند و ممکن است در این راستا، آن هنرمند تلاشگری که بار ها پیش آمده در طول سال، 6 ماه هم بیکار باشد و کسی حال او را نمی پرسد و بیمه و بقیه شرایطش هم درست نیست به آن هنرمند هم زور می آورند که مالیات بدهد و به واسطه 4 سلبریتی، برای بقیه هم قوانین یکسان درنظر می گیرند نه حقوق بیکاری می دهند و نه بیمه درستی دارند.

بعداً به معاف و غیرمعاف شدن مالیات ها فکر نمایند

وی با اشاره به اینکه کارگری که از او مالیات می گیرند به خدمات حقوقی و بیمه ای اش هم توجه می شود، توضیح داد: گاهی اوقات هنرمندی داریم که در طول سال 20 میلیون درآمدش است؛ ماهی به یک میلیون و نیم هم نمی رسد؛ نه به بیمه و نه شرایط معیشتی و حقوقی اش توجه می شود! در حالیکه وقتی از کارگری مالیات کم می نمایند امتیاز بازخرید، حقوق بازنشستگی و بیکاری برایش درنظر می گیرند. در خانه سینما این طور نیست باید اول به سراغ زیرساخت ها و بنیان این اصول بروند و بعد به معاف و غیرمعاف شدن مالیات ها فکر نمایند. آن زمان اعلام نمایند همه مالیات بدهید یا ندهید!

درآمد ها معین شود و بعد از همه بگیرند یا نگیرند!

لطیفی در مورد اینکه چرا همه را به یک چشم می بینند، گفت: معضلی که وجود دارد همه باید بدهند یک جور یا هیچ کدام نباید بدهند! این درست نیست و دلیلش فقدان بنیان و اصولی است که باید مدیران برایش تمهیدی داشته باشند. این معافیت مالیاتی حق مسلم همه بچه های فرهنگی و هنری است، اما قانونمند! درآمد ها معین شوند و قانون معینی برای شرایط معیشتی، مالی و بودجه ای همه مخصوصاً اقشار ضعیف و متوسط هنرمند درنظر بگیرند و بعد از همه بگیرند یا نگیرند!

بازی سیاسی بود که دولت به راه انداخت

وی در پاسخ به این سؤال که چرا در این شرایط مالی و حتی سیاسی دولت چنین مصوبه ای را اعلام می نماید، گفت: این هم مثل بعضی از کار های دیگر بازی سیاسی بود که به راه انداختند؛ مثل همواره با نام هنر و هنرمند اتفاقات سیاسی برای خودشان خلق نمایند.

اعتراض دارم به این ادا های اپوزیسیونی بازیگران!

کارگردان فیلم سینمایی عینک دودی و سرعت به رفتار اپوزیسیونی بعضی بازیگران با تلویزیون اعتراض کرد و گفت: من اعتراض به دوستانم خصوصاً بازیگران دارم که اخیراً در این 4، 5 روزه، موجی به راه انداختند که ما با تلویزیون کار نمی کنیم. اتفاقاً آن هایی که می گویند ما با تلویزیون کار نمی کنیم همه حیات شان به تلویزیون برمی شود. منِ محمدحسین لطیفی، خودم اولین فیلم سینمایی ام سرعت را ساختم و بعد به تلویزیون آمدم. من پرورش یافته سینما بودم، این هایی که می گویند تلویزیون کار نمی کنیم، خودشان بنیان، هستی و حیات شان در خط تلویزیون بوده و است. شما می گویید تلویزیون کار نمی کنید، خب! تلویزیون را رها کنید و بروید، چه اتفاقی قرار است بیفتد؟ شما باید باشید تلویزیون را هم نقد کنید؛ این ادای اپوزیسیون درآوردن است.

ما کار نمی کنیم را نمی فهمم؛ اگر دلسوزید باید بمانید

وی با اشاره به نام احسان کرمی افزود: واقعیت این است کسی که دلسوز کشورش باشد این طوری نمی آید بگوید. فوقش در خلوت می گوید سعی می کنم فعلاً برای تلویزیون کار نکنم تا رفتارش را درست کند. اما وقتی در ایسنتاگرام بوق و کرنا می کنیم این ادای اپوزیسیون درآوردن است. به این نکات و رفتار ها اعتراض دارم مخصوصاً به بازیگران! در کنار دوستانی که اعتراض کردند نام احسان کرمی عزیز را هم دیدم که به طورکل از تلویزیون نشأت گرفته و باید باشد، کار کند و اگر نقدی هم دارد در راستای اصلاح آن برآید. ما کار نمی کنیم را نمی فهمم. اگر دلسوزید باید بمانید.

این رفتار ها برای هنر و هنرمندی زشت است

لطیفی در سرانجام گفت: شما از من سؤال کردید که برای تلویزیون سریال نمی سازید و یا کار نمی کنید، گفتم به عنوان کارگردان، امیدوارم. من به دفعات شده 6 سال هم با تلویزیون کار نکرده ام، اما هیچ وقت نگفته ام و یا نیامده ام بگویم برای تلویزیون کار نمی کنم و همواره دنبال این بودم اتفاقی بیفتد و بتوانم برای تلویزیون کاری خوب بسازم. گفتم این شرایط مهیا شود، من هستم و شرایط مهیا نشده، مدیران مسئولند که نتوانستند شرایطی را مهیا نمایند که لطیفی در تلویزیون کار کند. تا اینکه لطیفی بگوید من فعلاً کار نمی کنم تا تکلیف معین شود؛ این یعنی چی؟ این رفتار ها برای هنر و هنرمندی زشت است مثلاً در خبر و اخبار و شاید تحلیلگری در برنامه ای چیزی گفته چه ربطی دارد که فکر کنید به شما توهین شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "لطیفی: از سلبریتی ها چند برابر دیگران مالیات بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لطیفی: از سلبریتی ها چند برابر دیگران مالیات بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید