هشدار تند اروپاییها به ایران: سانتریفیوژ پیشرفته نصب نکنید

به گزارش وبلاگ گوگل، انگلیس، فرانسه و آلمان امروز (دوشنبه) با صدور یک بیانیه مشترک از اعلام جدید ایران درخصوص نصب سانتریفیوز های پیشرفته بیشتر در تاسیسات نطنز و همچنین اقدام مجلس برای توسعه برنامه هسته ای کشور به شدت ابراز نگرانی کردند.

هشدار تند اروپاییها به ایران: سانتریفیوژ پیشرفته نصب نکنید

به گزارش رویترز، تروئیکای اروپا در بیانیه خود با ادعای اینکه تصمیم ایران برای نصب این سانتریفیوز ها نقض توافق هسته ای است، آوردهاند: اگر ایران درباره حفظ دیپلماسی جدی است، نباید این تصمیمات را اجرایی کند.

این کشور ها در ادامه نسبت به تصمیم مجلس ایران برای تصویب قانونی که به گفته آن ها موجب توسعه برنامه هست های این کشور می شود، ابراز نگرانی کردند.

بنابر گزارش وب سایت رسمی وزارت امورخارجه فرانسه، تروئیکای اروپایی در بیانیه روز دوشنبه خود آورده است: ما دولت های فرانسه، آلمان و بریتانیا به طور خستگی ناپذیر برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تلاش کرده ایم. این توافق، یک دستاورد کلیدی در زمینه دیپلماسی چندجانبه و معماری عدم اشاعه در دنیا به شمار می آید. ما با این اعتقاد که برجام به طور قطع منجر به اعتمادسازی درخصوص ماهیت صرفاً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران می شود و همچنین به صلح و امنیت بین الملل کمک خواهدکرد، بر سر این توافق مذاکره کردیم. برجام کماکان بهترین روش و در حال حاضر تنها راه برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران و محدودسازی آن است.

در ادامه این بیانیه ادعا شده است: اعلام اخیر ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه قصد دارد سه آبشار جدید از سانتریفیوژ های پیشرفته را در تاسیسات غنی سازی سوخت نظنز نصب کند، مغایر با برجام و به شدت نگران کننده است.

علاوه براین، ما با نگرانی زیادی از قانون اخیر تصویب شده در مجلس ایران مطلع شده ایم که اگر به مرحله اجرا درآید، برنامه هسته ای ایران را به میزان قابل توجهی توسعه خواهد داد و دسترسی های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی را محدود خواهد کرد. این اقدامات، ناسازگار با برجام و تعهدات گسترده تر هسته ای ایران است.

همچنین در بیانیه این سه کشور آمده است: اگر ایران در خصوص حفظ فضای دیپلماسی جدی است، نباید این گام ها را اجرایی کند. چنین اقدامی تلاش های مشترک ما برای حفظ برجام را از بین می برد و فرصت مهم بازگشت به دیپلماسی با دولت جدید آمریکا را در معرض خطر قرار می دهد. بازگشت به برجام برای ایران نیز سودمند خواهد بود.

انگلیس، فرانسه و آلمان در ادامه آوردهاند: ما در چارچوب برجام به عدم پایبندی ایران (به تعهداتش) رسیدگی خواهیم کرد. ما از اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا در خصوص برجام و راستا دیپلماتیک برای پرداختن به نگرانی های دیگر درباره ایران استقبال می کنیم. این در راستای منافع همه ما است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اخیرا طرحی تحت عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران را به تصویب رساندند که بر اساس آن سازمان انرژی اتمی مکلف شده است در صورت عدم پایبندی طرف های برجام به تعهدات خود، گام های بیشتری در راستای کاهش تعهدات هسته ای ایران بردارد.

منبع: فرارو

به "هشدار تند اروپاییها به ایران: سانتریفیوژ پیشرفته نصب نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار تند اروپاییها به ایران: سانتریفیوژ پیشرفته نصب نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید