کنکور سر جای خود باقی می ماند و به سمت دروس اختصاصی می رود

به گزارش وبلاگ گوگل، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در صدد هستیم روشی را جلو ببریم که کارآمدی لازم را داشته باشد و یک تغییر تند محسوب نشود، لذا کنکور سر جای خود باقی می ماند و به سمت دروس اختصاصی می رود.

کنکور سر جای خود باقی می ماند و به سمت دروس اختصاصی می رود

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ گوگل، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 147 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.

عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گفت: موضوع این جلسه بحث نظام سنجش و پذیرش دانشجو در آزمون سراسری است. در جلسه 839 شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحی که کار کارشناسی زیادی روی آن شده بود مطرح شد.

وی ادامه داد: این طرح در 18 جلسه کمیسیون آموزش نقشه جامع علمی کشور با حضور معاونین دستگاه های مرتبط و معاونان پیشین وزارت علوم که در جریان این تحولات بودند بحث شد و علاوه بر این در 5 جلسه ستاد نقشه مورد مداقه و بحث های چالشی جدی نهاده شد. علاوه بر آن از وزرای علوم، آموزش و پرورش و بهداشت نیز درخواست کردیم که در جلسه ای برای هماهنگی لازم روی این موضوع حضور پیدا نمایند که در آنجا هم شاهد وحدت نظر بودیم.

عاملی گفت: طرح این موضوع آثار ملی فراوانی در پی دارد. در این جلسه اجماع مثبتی روی ساماندهی کنکور سراسری و بازنگری نظام سنجش و پذیرش وجود داشت.

استاد دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: آنچه در این طرح مورد توجه نهاده شد این بود که آموزش و پرورش کشور که 12 سال روی دانش آموز سرمایه گذاری می نماید، این سرمایه گذاری باید منتهی به نتیجه و فایده گردد نه اینکه دانش آموز مدرک دیپلم را بگیرد برای اینکه مجوز ورود به کنکور ولو با معدل پایین را بگیرد.

عاملی با بیان اینکه در 3 هزار داوطلبی که در کنکور قبول می شوند حدود 400 داوطلب با معدل 12 وجود دارند، این به تنهایی شاخص بیانگری است اضافه نمود: علت این اتفاق این است که اساس این معدل تأثیری در ارزیابی نهایی آن ها ندارد. ملاحظه دیگر اینکه مدل سنجش فعلی قابل اعتماد است و در اعتبار آن تردیدی وجود ندارد و طی سال های گذشته هر روز استاندارد بهتری پیدا نموده است و اعتماد به آن بالا رفته، اما روش دقیق و عمیقی برای ارزیابی توانایی ها نیست.

عاملی ادامه داد: پیشنهاد شده که 30 درصد رشته های پزشکی از مقطع لیسانس گرفته گردد در حالی که در آمریکا 80 درصد دانشجوی پزشکی از لیسانس جذب می گردد. در کشور این روش با همکاری وزارت بهداشت و در چند دانشگاه به صورت پایلوت اجرایی شده و هم اکنون به جذب 30 درصدی رسیده ایم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه نمود: هم اکنون روش ما در سنجش، هم آموزش و پرورش را خنثی نموده و هم دانشگاه را؛ چرا که آموزش در ارزیابی نهایی دانش آموز نقشی ندارد و دانشگاه هم در پذیرش نهایی داوطلب دخالتی ندارد.

عاملی ادامه داد: نگرانی این بود که این تغییر به یکباره بازخورد سنگینی از ناحیه داوطلبان داشته باشد، اما در صدد هستیم روشی را جلو ببریم که کارآمدی لازم را داشته باشد و یک تغییر تند محسوب نگردد، لذا کنکور سر جای خود باقی می ماند و به سمت دروس اختصاصی می رود.

وی اضافه نمود: در این روش 40 درصد سهم ارزیابی سازمان سنجش کنار 60 درصد سهم آموزش و پرورش برای دروس عمومی و اختصاصی است و آموزش و پرورش نیز به مرور زمان نظام ظرفیت معنادارتری را در ارزیابی نهایی پیدا خواهد نمود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این طرح هم اکنون در سطح دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی طرح شده است.

وی گفت: برای ساماندهی سهمیه های کنکور باید به سهمیه هایی که توسط مجلس تصویب شده توجه کرد و شورای عالی نمی تواند این قوانین را لغو کند. از سال 62 یعنی زمانی که شورای عالی نداشتیم و ستاد انقلاب فرهنگی وجود داشت، این ارگان به مسئله کنکور ورود نموده است. وظایف شورای عالی تعیین است که در حوزه آموزش، شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت و اختیار دارد؛ لذا وقتی شورای عالی به این مسئله ورود می نماید نباید مجلس در این حوزه ورود پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کنکور سر جای خود باقی می ماند و به سمت دروس اختصاصی می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنکور سر جای خود باقی می ماند و به سمت دروس اختصاصی می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید