یک ارکستر سمفونیک برای کشور ما خیلی کم است

به گزارش وبلاگ گوگل، حسینی گفت: یک ارکستر سمفونیک در کشور ما کم است و بهتر است که ارکستر های متعدد و بزرگ در ایران فعالیت نمایند.

یک ارکستر سمفونیک برای کشور ما خیلی کم است

مجتبی حسینی معاونت هنری وزارت ارشاد که در جدیدترین اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری مهمان لوریس چکناواریان حضور داشت، درباره این اجرا در گفت و گو با خبرنگار ،اظهار کرد: پاره ای از رشادت های فرزندان ایران است که به صلح می اندیشند. کسانی که مردانه در برابر هر گونه تجاوز و زورگویی مقاومت می نمایند و با عزت طلبی صحنه هایی در تاریخِ ایران رقم زدند که سرانجام بخش این صحنه ها امشب در قالب نغمه ها و نوا ها با موسیقی برای علاقه مندان اجرا شد.

معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: امشب یکی از اجرا های متفاوت ارکستر سمفونیک تهران بود چراکه بعد از سال ها دوریِ لوریس چکناواریان از صحنه رهبری، او مجدد بخشی از ساخته های خودش را اجرا کرد. این اجرا در دو بخش شکل گرفت که بخش اول شش قطعه از سوئیت سمفونی دفاع مقدس بود. این اثر برای نخستین بار به اجرا در می آمد. در مجموع 15 قطعه در دو بخش اجرا شد. ارکستر با تمرینات فشرده سعی کرد، اجرایی متفاوت و با کیفیت را ارائه کند.

وی درباره استقبال از این آثار اظهار کرد: موسیقی تفکر برانگیز و حرفه ای شاید از نظر مخاطب به اندازه گونه های محبوب تر موسیقی نباشد، اما به این معنا نیست که می گردد از چنین مهمی فارغ بود یا کمتر به ساخت آثار ارزشمند و نفیس در ژانر های حرفه ای موسیقی پرداخت. یکی از احتیاج های کشوری مانند ایران با چنین سرمایه های فرهنگی که دارد، شناخت این سرمایه و بازآفرینی آن از دریچه هنر های مختلف از جمله موسیقی است. در موسیقی ژانر ها و گرایش ها مختلفی وجود دارد که می توان از همه آن ها بهره برد.

حسینی ادامه داد: گمان می کنم کشوری مانند ما با این تاریخ و پیشنیه با این رشادت ها و عظمت ها که در سراسر تاریخ جریان داشته است، باید بیش از این ها کار کند؛ اگر منتقل نماینده رشادت های مردم باشیم، داوران تاریخ، ما را به کم کاری متهم نمی نمایند. افزون بر ساخت این آثار داشتن یک ارکستر سمفونیک در کشور ما عدد خیلی کمی است و بهتر است که ارکستر های متعدد و بزرگ در ایران فعالیت نمایند تا بتوانند ساخته های اساتید هنر را به مرحله اجرا در بیاورند. علاقه مندان چنین آثاری کم نیستند. دیدیدم که در اجرای اخیر ارکستر سمفونیک، تالار وحدت مملو از علاقه مندان بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "یک ارکستر سمفونیک برای کشور ما خیلی کم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ارکستر سمفونیک برای کشور ما خیلی کم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید