10 نوع سردرد رایج و نحوه درمان آنها

به گزارش وبلاگ گوگل، ایرنا/سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده که هر فردی حداقل یک بار در طول زندگی اش سردرد را تجربه نموده است. اگرچه درد می تواند در هر منطقه از سر بروز کند اما علت، مدت زمان و شدت آن بر اساس نوع سردرد می تواند متفاوت باشد.

10 نوع سردرد رایج و نحوه درمان آنها

اگرچه اغلب سردردها با استفاده از انواع مختلف داروهای ضد درد یا به خودی خود از بین می فرایند، اما اگر همراه با علائمی از جمله گرفتگی گردن، استفراغ، گیجی، لکنت زبان، فلج یک قسمت از بدن و تب باشد، احتیاج به مراجعه فوری به پزشک دارید.

رایج ترین انواع سردرد که هر کسی ممکن است تجربه کند، و نحوه درمان آنها از این قرار است:

سردردهای تنشی: احساس گیجی و خستگی همراه با این نوع سردرد رایج است. سردردهای تنشی اغلب همراه با استرس هستند. داروهایOTCاز قبیل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، استامینوفن، برای از بین بردن این سردردها مفیدند.

سردردهای خوشه ای: این سردردها همراه با درد شدید آنهم در اطراف یا پشت یک چشم یا یک طرف صورت و در یک زمان رخ می دهند. این سردردها معمولا در یک زمان از روز برای چندین روز یا هفته رخ می دهند و فعد فروکش نموده و ممکن است فرد تا هفته ها و ماه ها سردرد نداشته باشد. این نوع سردردها معمولا مردها را گرفتار می نماید. سردرد در عرض 15 دقیقه به اوج خود می رسد و در حدود 2 ساعت طول می کشد. علت واقعی این سردردها ناشناخته است. البته شواهدی وجود دارد مبنی بر این که یک نوع اختلال عصبی در ضرباهنگ شبانه روزی بدن ممکن است به بروز سردرد خوشه ای یاری کند. استفاده از داروی سوماتریتپان به صورت تزریق زیر پوستی ممکن است در هنگام حمله حاد سردرد یاری نماینده باشد. معمولا مسکن های بدون نسخه برای این گونه سردرد ها موثر نیستند.

میگرن: سردردهای ناشی از میگرن بسیار عمیق است و می تواند برای چند روز ادامه یابد. سردرد به طور قابل توجهی توانایی شما برای انجام روال روزانه را محدود می نماید. افراد مبتلا به سردردهای میگرنی اغلب به نور و صدا حساس هستند. تهوع و استفراغ هم معمولا رخ می دهد. میگرن می تواند منجر به سوزن سوزن شدن صورت و یا مشکل در صحبت کردن نیز بگردد. با این حال بعضی علائم سکته مغزی با میگرن مشابه است و در صورت بروز هر کدام از این علائم باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید. زنان و افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه بیشتر در معرض میگرن هستند. بعضی عوامل محیطی از قبیل اختلال خواب، کم آبی بدن، بعضی غذاها، نوسانات هورمونی و قرار دریافت در معرض مواد شیمیایی از علل میگرن هستند. اگر داروهای ضد درد رایج باعث کاهش دردهای میگرن نمی شوندف پزشک داروهایی را برای کاهش التهاب و تغییر جریان خون در مغز تجویز خواهد نمود. این داروها در فرم اسپری بینی، قرص و یا تزریقی هستند.

سردرد آلرژی یا سینوسی: این سردردها معمولا به دنبال واکنش های آلرژیک بروز می نمایند و در ناحیه سینوسی و جلوی سر حس می شوند. افراد مبتلا به آلرژی فصلی مزمن یا سینوزیت، به این سردردها حساس هستند. داروهایOTCو اسپری های استروئیدی بینی، و همچنین آنتی هیستامین هایی مانند سیتی رزین برای درمان این سردردها مفید هستند. سردرد سینوسی می تواند نشانه ای از عفونت سینوسی باشد که در این زمان پزشک ممکن است آنتی بیوتیک را برای از بین بردن عفونت تجویز کند.

سردردهای هورمونی: این سردردها را بیشتر، زنان تجربه می نمایند و آنهم به خاطر نوسانات هورمونی. قرص های پیشگیری از بارداری می توانند بر میزان استروژن زنان تاثیر گذاشته و منجر به بروز سردرد شوند. این سردردها به طور خاص در ارتباط با چرخه قاعدگی، به عنوان میگرن قاعدگی شناخته می شوند. این سردردها می تواند درست قبل، در طول و یا بعد از قاعدگی و همچنین در طی دوره تخمک گذاری بروز کند. تخمین زده می گردد که 60 درصد از زنان این سردردها را تجربه می نمایند. علاوه بر داروهایی مانند ناپروکسن، تکنیک های آرامش بخش مانند یوگا و یا اصلاح رژیم غذایی به سردردهای اینچنینی یاری می نماید.

سردردهای کافئینی: اگر عاشق قهوه هستید و در طول روز، زیاد از آن می نوشید، مغز شما به همان مقدار روزانه از کافئین عادت می نماید. و اگر به هر علتی، قهوه معمول تان را ننوشید، مغزتان به مشکل برخواهد خورد و در نهایت با یک سردرد ناگوار روبرو خواهید بود. تنها دو راه چاره برایش وجود دارد: یا مقدار کافئین همیشگی تان را در ساعت معمول بنوشید و یا کلا این عادت را ترک کنید.

سردرد ناشی از فعالیت بدنی: بعضی فعالیت های بدنی شدید منجر به افزایش جریان خون به جمجمه شما می گردد و دردهای خفیف را در هر دو طرف سر ایجاد می نماید. داروهای ضد درد مانند آسپرین یا ایبوپروفن علائم این سردردها را کاهش می دهد. اگر سردردهای شدید را ناشی از فعالیت بدنی سنگین، حس کردید، شاید احتیاج باشد که با پزشک تان مشورت کنید.

سردردهای ناشی از افزایش فشار خون: فشار خون بالا منجر به سردرد های شدید خواهد شد. این سردرد معمولا در هر دو طرف سر اتفاق می افتد و با هر نوع فعالیت بدتر می گردد. شما ممکن است همچنین همراه با سردرد، دچار تغییراتی در بینایی، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، خونریزی بینی، درد قفسه سینه و یا تنگی نفس شوید. این نوع سردرد با کنترل فشار خون کاهش می یابد. تنها راه کنترل این نوع سردردها، جلوگیری از افزایش فشار خون است.

سردرد دندانی: این نوع سردرد به علت شرایط دندانی ایجاد می گردد، مانند دندان قروچه، یا دندان سابیدن هنگام خواب. دندانپزشک می تواند به شما در درمان منبع درد یاری کند، کمپرس گرم یا سرد هم می تواند درد را تسکین دهد، پروتز محافظ شب و گاهی درمان دارویی هم مفید است.

سردرد آخر هفته: باور بر این است که سردردهای آخرهفته به دلیل زیاد خوابیدن در روزهای تعطیل ظاهر می گردد. و خصوصا در میان افرادی که هفته ای پراسترس و خواب نامنظم و ناکافی در طول هفته دارند رایج است. بهترین راه پیشگیری از آن این است که تاجایی که امکان دارد در طول هفته برنامه خواب منظم داشته باشید.

منبع: healthline

منبع: همگردی

به "10 نوع سردرد رایج و نحوه درمان آنها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نوع سردرد رایج و نحوه درمان آنها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید