ابداع روشی نو برای ارزیابی ترشوندگی سنگ های مخزنی

به گزارش وبلاگ گوگل، ‫پژوهشگر مهندسی نفت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب پیروز به ابداع ‬روشی نو برای ارزیابی ترشوندگی سنگ های مخزنی شد.

ابداع روشی نو برای ارزیابی ترشوندگی سنگ های مخزنی

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، ترشوندگی یکی از مهم ترین ویژگی های سنگ مخازن نفتی است که دانش آن اهمیتی بسزا در توصیف مخازن دارد و به طور معمول از روش های مبتنی بر فشار مویینه برای مطالعه این ویژگی استفاده می­ گردد.

با توجه به محدودیت های آزمایش های فشار مویینه، استفاده از روش های جایگزین می تواند به افزایش دقت مطالعات و تسهیل فرآیندها یاری کند.

روش یادشده در قالب یک مقاله به زبان انگلیسی در مجله علمی Fuel که از معتبرترین نشریه های بین المللی است (انتشارات Elsevier) منتشر شده است. در این مقاله، قوانین معروف و متداول کریگ در زمینه ارزیابی ترشوندگی بازبینی و اصلاح شده است.

در این مقاله همچنین برای نخستین بار یک شاخص کمی برای مشخص درجه ترشوندگی با استفاده از منحنی های تراوایی نسبی ارائه شده است. با توجه به کثرت آزمایش های تراوایی نسبی در مطالعات مخازن، استفاده از این شاخص جدید به شناخت بهتر ترشوندگی سنگ مخازن یاری خواهد نمود.

ارائه دهنده این روش، ابوذر میرزایی پیامن از پژوهشگران بین المللی مهندسی نفت و از کارشناسان معاونت مهندسی نفت (مدیریت فنی) شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است که هم اکنون پژوهشگر فوق دکترای مهندسی مخازن در مرکز مطالعات نفت برزیل است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "ابداع روشی نو برای ارزیابی ترشوندگی سنگ های مخزنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع روشی نو برای ارزیابی ترشوندگی سنگ های مخزنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید