ارتباط آسیب نخاعی و افزایش خطر سکته مغزی

به گزارش وبلاگ گوگل، محققان دریافته اند خستگی و خواب آلودگی باید موردتوجه قرار گیرد تا از مشکلاتی نظیر سکته مغزی بعد از آسیب نخاعی پیشگیری شود.

ارتباط آسیب نخاعی و افزایش خطر سکته مغزی

آرون فیلیپس، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالگاری کانادا، در این باره می گوید: افراد دچار آسیب نخاعی با ریسک بالا و هشداردهنده سکته مغزی روبرو هستند و ما خواستیم دلیل آن را بدانیم. ما دریافتیم میزان خستگی و بیحالی در افراد دچار آسیب نخاعی در مقایسه با افراد سالم 9 برابر بیشتر است.

محققان در مطالعات خود بر روی بیش از 60 هزار نفر مشاهده کردند خستگی و خواب آلودگی در افراد مبتلا به آسیب مغزی بسیار شایع است و مسائل تنفسی ناشی از خواب با کاهش سلامت مغز در این گروه جمعیتی مرتبط است.

محققان همچنین دریافتند آپنه خواب در افراد دچار آسیب نخاعی، تقریبا 4 برابر بیشتر است و همچنین خستگی و مسائل خواب با میزان و شدت آسیب نخاعی مرتبط است.

محققان در این مطالعه، امواج مغزی، میزان اکسیژن در خون شرکت کنندگان و همچنین ضربان قلب و نفس کشیدن آنها را در طول خواب شبانه ثبت کردند.

به گفته محققان، افراد دچار آسیب مغزی، در طول خواب دچار تنفس بسیار مختل شده ای هستند که مانع از حمل مناسب اکسیژن به ارگان های حیاتی بدن نظیر مغز می شود.

از سوی دیگر اختلالات مرتبط با خواب رابطه منفی با سلامت مغز در افراد دچار آسیب نخاعی دارد.

آنها دریافتند مسائل تنفسی در زمان خواب در افراد دچار آسیب نخاعی با کاهش سلامت عروق خونی مغز مرتبط است.

نتایج این مطالعه نشان می دهد افراد دچار آسیب نخاعی 3 تا 4 برابر بیشتر از افراد بدون این آسیب دچار سکته مغزی می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ارتباط آسیب نخاعی و افزایش خطر سکته مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط آسیب نخاعی و افزایش خطر سکته مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید