دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا ثبت ملی شد

به گزارش وبلاگ گوگل، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا ثبت ملی شد.

دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا ثبت ملی شد

علی مالمیر بیان نمود: یکی از مهمترین و ذاتی ترین رسالت های میراث فرهنگی حفاظت، احیا و معرفی مواریث فرهنگی اعم از اشیای منقول، غیرمنقول، میراث تاریخی، میراث ناملموس و میراث طبیعی است.

وی افزود: در حوزه میراث منقول در استان همدان 23 هزار شی موزه ای وجود دارد و بخشی از آثار هم در دیگر موزه های کشور نگهداری می شوند و این آثار می توانند در تداوم کاوش ها افزایش یابند.

بازسازی بیش از 17 هزار اثر تاریخی طی هشت سال گذشته

مالمیر بیان نمود: از سال 93 تا 99 بیش از 14 هزار و 700 مورد از این اشیای موزه ای و اموال فرهنگی ساماندهی شده و 17 هزار و 569 مورد بازسازی اجرا شده است . به همین دلیل وجود مخزنی امن با استانداردهای بین المللی برای استان همدان ضرورت دارد که علاوه بر این استان می تواند برای غرب کشور هم کارنمودهای داشته باشد.

وی توضیح داد: پروژه مخزن امن از استانداردترین و با کیفیت ترین مخازن است و موزه منطقه ای غرب کشور هم با حدود 8500 مترمربع فضا با سرعت خوبی نسبت به سایر موزه های منطقه ای مراحل ساخت خود را طی می نماید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان با اشاره به وجود بیش از 21 موزه در سطح استان همدان بیان نمود: در حوزه حفظ، احیا و بازسازی بناهای تاریخی در سالهای 93 تا 99 افزون بر 367 مورد پروژه بازسازیی داشتیم که در سال 96 تعداد پروژه های بازسازی به 103 عدد رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه از مجموعه داران خصوصی حمایت می کنیم، بیان نمود: از افرادی که مجموعه ای برای ارائه و تبدیل به موزه دارند، استقبال نموده و از آنها حمایت می کنیم.

شهرداری در بازسازی بناهای تاریخی مسئول است

وی با اشاره به اینکه احتیاج به بازسازی بناهای تاریخی اهمیت زیادی دارد، اظهار کرد: یک سازمان به تنهایی نمی تواند این وظیفه را انجام دهد و سایر دستگاه ها مانند شهرداری در این رابطه مسئول هستند؛ بعلاوه مردم به نام مالکان حقیقی اینگونه بناها مطرح می شوند.

مالمیر در ادامه بیان نمود: در حوزه تصویب حرائم آثار تاریخی از نظر تعداد حرائمی که مصوب شده یک چهارم آن در طول سالهای 96 تا 99 رخ داد و تعداد حدس و تعیین اسناد حریم به ویژه در محوطه های تاریخی با شتاب بالا شکل گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان اعلام کرد: 1800 اثر تاریخی و فرهنگی در استان همدان شناسایی شده که 1100 اثر اعم از میراث ملموس و ناملموس و طبیعی به ثبت ملی رسیده و از این تعداد 168 اثر در دولت فعلی رخ داده است.

ثبت ملی دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا و برج مراقبت فرودگاه

وی با اشاره به اینکه دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا و برج مراقبت فرودگاه در حوزه میراث صنعتی ثبت ملی شده اند، یادآور شد: با تأمین اعتباری که سال جاری صورت گرفت فاز اول دستکند سامن راه انداری می گردد و در دستکند ارزانفود هم زیرساخت های لازم را فراهم خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان با تأکید بر اینکه مانعی برای ثبت دنیای کاروانسرای تاج آباد وجود ندارد، اعلام کرد: موانعی که در اطراف این بنای ارزشمند است باید پس از ثبت رفع گردد و مانعی برای ثبت بنا نیست.

احتمال فصل بعدی کاوش هگمتانه سال جاری یا سال آینده

وی درباره عملیات های کاوش در استان هم بیان نمود: سال گذشته یکی از مهمترین فصل های کاوش تپه هگمتانه انجام شد و امیدواریم سال جاری یا سال آینده با تأمین اعتبار فصول بعدی کاوش را در این محوطه ارزشمند ادامه دهیم. علاوه بر این در حال حاضر کاوش معبد لائودیسه نهاوند که یکی از مهمترین محوطه های استان محسوب می گردد، در حال اجرا است.

مالمیر درباره پروژه عملیات کاوش در منطقه دنیا آباد فامنین هم گفت: عملیات نجات بخشی در مجموعه دنیا آباد اجرا شده که جز معدود یا تنها عملیات نجات بخشی در کشور بود که منجر به حفظ اثر شد و اقدامات حفاظتی هم در این مجموعه صورت گرفته است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان هم با اشاره به فرایند کار ثبت پفراینده ثبت دنیای منظر فرهنگی از هگمتانه تا همدان گفت: این پفراینده روال خوبی دارد و با توجه به حجیم بودن کار، احتیاجمند زمان است.

سیده مریم مختاری موسوی درباره اهمیت احیای بناهای تاریخی بیان نمود: احیای بناهای ارزشمند و تغییر کاربری تازه گردشگری در شأن آنها می تواند به حفظ بناها یاری شایان توجهی کند و به نام نمونه برای حمام حاجی و حمام قلعه این رخ داده است.

کاروانسرای روحیه به فضای اقامتی و فرهنگی تبدیل می گردد

وی ادامه داد: مالکان بخش خصوصی تمایل زیادی به احیای بناهای خود دارند؛ به نام مثال مالکان کاروانسرای روحیه در مجموعه بازار سنتی همدان در امر مطالعه تغییر کاربری بنا مشارکت داشتند تا به فضای اقامتی و فرهنگی تبدیل گردد.

مختاری موسوی با اشاره به اینکه در راستای حمایت از بافت های تاریخی تفاهم نامه هایی با مالکان بخش خصوصی منعقد می کنیم، گفت: بازسازی هشت بنای شهر همدان که مالک خصوصی دارند، ابلاغ شد.

منبع: همگردی

به "دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید