راه چاره محقق ایرانی برای بهبود اختلال بینایی با نور فروسرخ

به گزارش وبلاگ گوگل، خبرگزاری خبرنگاران- دکتر پردیس کی نژاد، محقق ایرانی کالج دانشگاهی لندن و همکارانش در یک مطالعه تازه نشان داده اند که قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض نور نزدیک به مادون قرمز می تواند اختلال بینایی را بهبود ببخشد.

راه چاره محقق ایرانی برای بهبود اختلال بینایی با نور فروسرخ

به گزارش خبرگزاری وبلاگ گوگل به نقل از نیو اطلس، با افزایش سن، قدرت بینایی ما به طور طبیعی کاهش می یابد، اما یک مطالعه تازه نشان داده است که قرار گرفتن کوتاه مدت شبکیه چشم در معرض نور قرمز عمیق می تواند به بهبود بینایی یاری کند.

این تحقیق نشان می دهد که تنها سه دقیقه قرار گرفتن در معرض نور قرمز عمیق با طول موج 670 نانومتر در صبح می تواند بینایی کنتراست رنگ را تقریباً 20 درصد بهبود بخشد.

سال گذشته تیمی از محققان کالج دانشگاهی لندن گزارش دادند که قرار دادن چشم در معرض یک پرتوی نور قرمز عمیق 670 نانومتری به صورت روزانه به مدت تنها دو هفته، بینایی را در افراد مسن بهبود بخشیده است. اکنون این مطالعه تازه که در مجله Scientific Reports منتشر شده است، این پدیده را بیشتر مورد آنالیز قرار داده و تأثیر قرار گرفتن در معرض نور نزدیک به فروسرخ را طی سه دقیقه آنالیز نموده است.

درون تمام سلول های ما کارخانه های انرژی به نام میتوکندری وجود دارد و این کارخانه های کوچک، مولکولی به نام آدنوزین تری فسفات(ATP) فراوری می نمایند که سوخت سلول های ما را تامین می نماید.

با افزایش سن، عملکرد میتوکندری ما به تدریج کاهش می یابد و ATP کمتری فراوری می گردد که در نهایت منجر به کاهش عملکرد سلولی می گردد. شبکیه های ما اما به شکلی باورنکردنی سریع پیر می شوند و بعضی برآوردها نشان می دهند که فراوری ATP به وسیله سلول های گیرنده نوری در چشم می تواند تا 70 درصد در طول عمر انسان کاهش یابد.

گلن جفری، نویسنده مسئول این مطالعه تازه در حال آنالیز راه هایی برای بهبود عملکرد میتوکندری در شبکیه چشم است. وی می گوید که تحقیقات حیوانی قبلی نشان داده که طول موج های خاصی از نور می تواند عملنمودهای میتوکندری از جمله تقویت فراوری ATP را تحریک کند.

جفری شرح می دهد: میتوکندری ها حساسیت های خاصی به نور با طول موج بلند دارند که بر عملکرد آن ها تأثیر می گذارد. طول موج های طولانی تر که 650 تا 900 نانومتر را در بر می گیرد، عملکرد میتوکندری را برای افزایش فراوری انرژی بهبود می بخشند.

در این مطالعه 20 نفر انتخاب شدند و بین ساعت 8 تا 9 صبح به مدت سه دقیقه در معرض نور قرمز عمیق 670 نانومتری قرار گرفتند و بینایی آنها با استفاده از تست کروما طراحی شده برای ارزیابی کنتراست رنگ مقدار گیری شد.

محققان به طور میانگین چندین ساعت پس از قرار گرفتن افراد در معرض نور قرمز، بهبودی 17 درصدی را در نمرات این تست مشاهده کردند. در افراد مسن تر، درصد بهبودی بیش از 20 درصد بود و تعیین شد که اثر این کار حداقل یک هفته دوام دارد.

جالب اینجاست که محققان چندین ماه بعد همین آزمایش را با گروه کوچک تری انجام دادند، اما این بار آن را در اوایل بعدازظهر انجام دادند و در کمال تعجب هیچ بهبودی در داوطلبان مشاهده نشد که این موضوع نشان می دهد که چرخه های شبانه روزی نقش مهمی در واکنش میتوکندری به نور قرمز عمیق ایفا می نمایند.

جفری می گوید: استفاده از یک دستگاه ال ای دی ساده به صورت یک بار در هفته، سیستم انرژی کاهش یافته در سلول های شبکیه چشم را شبیه به شارژ کردن مجدد یک باتری، شارژ می نماید.

وی اضافه کرد: قرار گرفتن صبحگاهی در معرض این نور برای دستیابی به بهبود بینایی کاملاً کلیدی است. چرا که همانطور که قبلاً در مگس ها دیده ایم، میتوکندری ها الگوهای کاری خود را تغییر می دهند و در بعدازظهر به نور به شکل یکسان پاسخ نمی دهند که این موضوع در این مطالعه نیز تأیید شد.

محققان خاطرنشان می نمایند که تنوع زیادی در بهبود بینایی بین افراد حاضر در این مطالعه مشاهده شد و احتمالا متغیرهای ناشناخته ای وجود دارند که می توانند بر موفقیت این درمان تأثیر بگذارند، بنابراین تحقیقات بیشتری با گروه های بزرگ تر مورد احتیاج است تا بهتر تعیین گردد که این درمان برای چه کسانی بیشترین کارآمدی را دارد و چگونه می توان به طور بهینه این روش درمانی را ارائه کرد.

با این وجود، محققان خوشبین هستند که زمانی که این درمان اصلاح گردد، بتواند به راهی ارزان و آسان برای بهبود بینایی در سالمندان تبدیل گردد.

این فناوری، ایمن و غیرتهاجمی است و این روشی امیدوارنماینده برای به تعویق انداختن کاهش بینایی مرتبط با افزایش سن است.

جفری در انتها می گوید: با توجه به سادگی این روش، من مطمئن هستم که دستگاهی با کاربری آسان را می توان با هزینه ای ارزان در اختیار عموم مردم قرار داد. در آینده نزدیک، یک بار در هفته سه دقیقه قرار گرفتن در معرض نور قرمز عمیق را می توان در حین تهیه قهوه یا در حین رفت و آمد با گوش دادن به موسیقی انجام داد و چنین کار ساده ای می تواند مراقبت از چشم و بینایی را در سراسر دنیا متحول کند.

این مطالعه تازه در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "راه چاره محقق ایرانی برای بهبود اختلال بینایی با نور فروسرخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره محقق ایرانی برای بهبود اختلال بینایی با نور فروسرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید