کشف قدیمی ترین قلب دنیا

به گزارش وبلاگ گوگل، محققان دانشگاه کرتین قلب این ماهی باستانی را در کنار معده، روده و کبد فسیل شده بصورت مجزا پیدا کردند که این نشان می دهد موقعیت اندام های آن شبیه به آناتومی بدن کوسه مدرن است.

کشف قدیمی ترین قلب دنیا

محققان این پروژه امیدوار هستند که این کشف به روشن کردن تکامل بدن انسان یاری کند.پروفسور کیت تریناجستیک، سرپرست این مطالعه گفت: تکامل اغلب به عنوان یک سری مراحل کوچک در نظر گرفته می گردد، اما این فسیل های باستانی نشان می دهد که جهشی بزرگتر بین مهره داران بدون آرواره و فک به وجود آمده است. این ماهی ها مانند کوسه های امروزی قلب خود را در دهان و زیر آبشش دارند.

محققان از یافتن اندام های فسیل شده این گونه ماهی شگفت زده هستند؛ چرا که بافت های نرم گونه های باستانی به ندرت حفظ می شوند.

محققان از پرتوهای نوترونی و اشعه ایکس برای اسکن نمونه ها استفاده کردند که در سنگ آهک جاسازی شده بودند و این به آن ها اجازه داد تا از بافت های نرم داخل سنگ ها تصاویر سه بعدی بسازند.

تصاویر سه بعدی نشان داد که این ماهی یک قلب پیچیده S شکل داشته که از دو حفره تشکیل شده بود و حفره کوچکتر در بالا قرار داشته است. به گفته پروفسور تریناجستیک، این سیستم قلب برای مهره داران اولیه بسیار پیشرفته است.

پروفسور تریناجستیک اضافه نمود: برای اولین بار، ما تمام اندام ها را با هم در یک ماهی آرواره دار بدوی دیدیم و از این که متوجه شدیم ساختار قلب آن ها تفاوت چندانی با ما ندارد، شگفت زده شدیم.

منبع: گردشبان

به "کشف قدیمی ترین قلب دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قدیمی ترین قلب دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید