کووید 19 و اختلالات شناختی

به گزارش وبلاگ گوگل، در یک سال اخیر همه نوع یافته غافلگیرکننده ای از بیماری کووید 19 را دیده ایم! نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است که پیامدهای ابتلا به بیماری کووید 19 بسیار جدی تر از یک عفونت تنفسی معمولی است و تقریبا می توان گفت تهدیدی برای بشر در قرن بیست و یکم میلادی محسوب می گردد؛ به طوری که تمام سیستم عصبی از جمله مغز، ستون فقرات و اعصاب را در بر می گیرد.

کووید 19 و اختلالات شناختی

اهمیت این بیماری در این است که متخصصان و روان شناسان هر روز اطلاعات بیشتری از این تهدید جهانی به دست می آورند.

به گفته پروفسور ایگور کورالینک، عصب شناس دانشگاه فینبرگ، عفونت ناشی از این ویروس ممکن است با نشانه های اولیه عصب شناختی بروز کند؛ بدون این که در فرد علائمی از تب، سرفه یا مشکل تنفسی وجود داشته باشد.

بر همین اساس، تحقیقات اجرا شده روی بیماران مبتلا به کووید 19 نشان از بروز بعضی علائم عصب شناختی دارد. مواردی مانند سردرد، کاهش هوشیاری و درد عضلانی.

اینها حاکی از آن است که سیستم عصبی نیز از حمله کووید-19 در امان نیست. در آنالیز های دیگر تعیین شده است ویروس می تواند عضلات ریه و قلب را در نیز درگیر کند و همین امر موجب کاهش اکسیژن در مغز می گردد.

در بعضی دیگر از گزارش ها تعیین شده است که کووید 19 می تواند به طور ناگهانی موجب بروز سکته در افراد گردد و این چیزی است که در بعضی بیماران مشاهده شده است.

طبق مطالعات دیگری که اجرا شده، ویروس همچنین می تواند به طور مستقیم به مغز افراد نفوذ کند که در این حالت، سیستم ایمنی بدن برای دفاع از خود واکنش نشان می دهد.

این عکس العمل سیستم ایمنی موجب بروز التهاباتی در مغز و اعصاب مرتبط می گردد التهاب ناشی از این دفاع، به نوبه خود موجب بروز اختلالات شناختی و مغزی در بیماران مبتلا کووید 19 می گردد.

دانشمندان در صدد تشخیص این موضوع هستند که مسائل عصب شناختی چه زمانی و در چه افرادی و به چه صورت شکل می گیرد.

به همین منظور پروفسور کورالینک و همکارانش به یاری افرادی که از کووید 19 جان سالم به در برده اند، طرحی را ارائه نموده اند که به واسطه آن، این ویروس و مسائل ناشی از آن بهتر و بیشتر مورد آنالیز قرار می گیرد.

نتایج حاصل از مطالعات نشان داده است 65 درصد از بیماران مبتلا به کووید 19 دچار مسائل اختلال روان می شوند و در پی آن نیز توهم و زودرنجی را نشان می دهند.

همچنین تعیین شده است بیماران مبتلا به کووید 19 بستری شده در بیمارستان ها، مشکوک به اضطراب و حملات ترس هستند و به عبارتی دچار ضعف شناختی و خلق و خوی نامساعد شده اند.

نتیجه تمام این آنالیز ها نشان می دهد هر ویروس و عامل خارجی که زندگی افراد را تهدید کند، می تواند منجر به نقص شناختی و روانی در افراد گردد و این به نوبه خود می تواند بر عملکرد مغزی افراد تاثیر منفی بگذارد.

این نقص عملکرد زمانی بسیار بیشتر خواهد شد که افراد مبتلا به کووید 19 به ناچار باید فاصله فیزیکی خود را با سایر اعضای خانواده و دوستان شان رعایت نمایند.

گویی فاصله و دوری از همنوعان می تواند زمینه اختلال عملکرد شناختی را در افراد تسریع و تسهیل کند.

به عبارت دیگر حضور فیزیکی همنوعان می تواند عاملی در تسکین بیماری گردد و نداشتن این حضور به تنهایی می تواند جنبه های مختلف بیماری را توسعه دهد.

به نظر می رسد برای پیشگیری از بروز چنین اختلالاتی در خود و عزیزانمان بهتر است اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19 را بیشتر رعایت کنیم.

منبع: Science Alert

مریم قادری اسماعیلی - دانش / روزنامه وبلاگ گوگل

منبع: جام جم آنلاین

به "کووید 19 و اختلالات شناختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کووید 19 و اختلالات شناختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید