تغییر رویکرد ترجمه کتاب در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

به گزارش وبلاگ گوگل ؛ امروز نهم مهرماه روز جهانی ترجمه و مترجم است. اهل فن در حوزه فرهنگ و ادب به خوبی می دانند که ترجمه آثار یکی از کارهای پراهمیت و پرزحمتی است که بر عهده مترجمان هر سرزمینی است؛ چراکه باید از یکسو از باورها و فرهنگ جامعه خود محافظت کنند و از یک سو آنچه را که نویسنده در ذهن خود در نظر دارد به خوبی متوجه شود و درک کند و برای جامعه مخاطب به همان شکل و بدون هیچ تغییری ترجمه نماید. مترجم باید امین نویسنده باشد و همانند یک سرباز از ورود واژه ها، اصطلاحات نابجا و ضد فرهنگ ها جلوگیری نماید.

تغییر رویکرد ترجمه کتاب در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

به مناسبت روز مترجم و با توجه به اینکه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس علاوه بر انتشار آثار پژوهشی و اسنادی در حوزه ترجمه هم فعالیت دارد، با مرتضی قاضی مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت وگویی را انجام دادیم.

مرتضی قاضی با اشاره به فعالیت های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در بحث ترجمه آثار گفت: این مرکز در 12 سال گذشته بیشتر در قالب از زبان های دیگر و به زبان های دیگر یا به عبارتی ترجمه زین سو و ترجمه زان سو سامان داده شده است. به نوعی در کنار ترجمه از زبان های دیگر تعییناً زبان انگلیسی به فارسی و ترجمه از فارسی به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسوی را داشته ایم. در کنار آن ترجمه به صورت پراکنده به زبان های دیگری مثل روسی هم اجرا شده است.

وی اظهار کرد: رویکرد جدیدی که در دو سال گذشته پیگیری شده این است که انتشارات مرزوبوم به عنوان ناشر تخصصی در حوزه ترجمه و تولید محتوای بین الملل دفاع مقدس شناخته شود و با اولویت ترجمه زین سو یعنی ترجمه از فارسی به زبان های دیگر، فعالیت خودش را به صورت متمرکز ادامه دهد.

مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس افزود: در کنار ترجمه های دیگری که به زبان های عربی، انگلیسی، فرانسه انجام می شود، رویکرد جدید ما این است که زبان های دیگر کشورهای همسایه هم اضافه شوند. به طور تعیین ترجمه به زبان کردی و اردو در دست اقدام است و پروژه هایی تعریف شده است.

وی با بیان اینکه رویکرد کلی ترجمه کتاب در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تغییر کرده است و به سمت ترجمه پژوهشی پیش رفته ایم، گفت: ما به سمت پروژه های پژوهش و ترجمه همزمان و گردآوری مجموعه های موضوعی در زمینه دفاع مقدس و ترجمه از زبان های دیگر و به زبان های دیگر پیش رفته ایم و فقط در حوزه ترجمه کتاب فعالیت نمی کنیم.

قاضی شرح داد: به طور تعیین سال جاری که چهلمین سالگرد شروع جنگ است؛ برای نمونه ما پژوهش هایی را تعریف کردیم که به علل و اسباب شروع جنگ می پردازند. مجموعه مقالاتی را که از زبان های مختلف از کشورهای دیگر گردآوری کردیم به عنوان یک کار پژوهشی سامان می دهیم و مترجم یا مترجم هایی این مقالات را به فارسی برمی گردانند و از طرفی در حوزه های تعیینی مثل جنگ شیمیایی در کار ترجمه گزیده خاطرات هستیم.

وی افزود: با توجه به اینکه کتاب های پژوهشی معمولاً کتاب هایی هستند که ترجمه کاملشان هم هزینه بر و هم زمان بر است و سود چندانی هم ازنظر بازخورد مخاطب ندارد به سمت ترجمه چکیده و گزیده ای از کتاب ها در حوزه های مختلف به صورت موضوعی داریم پیش می رویم.

مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در ادامه به فرایند فعالیت های نشر مرزوبوم در سال جاری اشاره و عنوان کرد: کتاب جنایت جنگی که در زمینه جنایات شیمیایی رژیم بعثی عراق است به زبان عربی و فرانسه به ترتیب توسط آقای کاظم شماعیان و مهدی رستگار اصل ترجمه شده است و در دست انتشار است. همچنین ترجمه کتاب جنایت جنگی توسط بنیاد قربانیان جنگ شیمیایی اجرا شده است.

وی اظهار کرد: کتاب شروع تا سرانجام که گزارشی از شروع جنگ تا سال 1367 است و توسط محمد درودیان به نگارش درآمده به زبان عربی توسط آقای علا دهنی ترجمه شده است. همچنین ترجمه عربی کتاب خرمشهر در جنگ طولانی توسط آقای دکتر هادی نظری منظم به سرانجام رسیده و در مراحل انتشار است.

قاضی افزود: کتاب شماره پنج (مجموعه خاطرات خانم جوشی) به زبان های عربی، انگلیسی و فرانسه ترجمه شده به ترتیب توسط آقای دکتر علی احمدی، آقای عبدالکریم سلمانی و خانم دکتر صباغیان ترجمه شده و در دست انتشار است. ترجمه کتاب امدادگرکجایی نیز به همت آقای شماعیان و خانم صباغیان به عربی و فارسی اغاز شده است.

مدیر مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اظهار به اینکه بخش دیگر فعالیت های ترجمه در مرکز در ادامه فعالیت های سال های گذشته است، تأکید کرد: به نوعی فعالیت دیگر ما، بازبینی و انتشار مجدد کارهای قبلی و یا انتشار کارهایی است که ناتمام بودند و با ویراست جدید منتشر می شوند.

وی با بیان اینکه چهار عنوان کتاب جدید تا سرانجام سال ترجمه و روانه بازار نشر خواهد شد، عنوان کرد: کتاب جنگ ایران و عراق، روایتی بین اسطوره و واقعیت به قلم پیر رازو در حدود سه سال پیش توسط دکتر علی احمدی و دکتر عبدالحمید حیدری از انگلیسی به فارسی ترجمه شده بود ولیکن با مشکلاتی روبرو شده بود. هم اینک کار ویراستاری محتوایی به سرانجام رسیده و ویراستاری ادبی شروعشده و تا سرانجام سال منتشر خواهد شد و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

قاضی بیان نمود: ترجمه کتاب چشم اندازهای جدید بین المللی به جنگ ایران و عراق از انگلیسی به فارسی توسط دکتر یعقوب نعمتی وروجنی تمام شده و کتاب ویرایش جدید شده است و برای اولین بار منتشر خواهد شد. کتاب تاریخ نظامی راهبردی جنگ ایران و عراق توسط دکتر عبدالحمید حیدری از انگلیسی به فارسی و کتاب جنگ نفتکش ها نیز با ویراست جدید از انگلیسی به فارسی با ترجمه مرحوم خرمی و دکتر عبدالحمید حیدری منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه برخی از کتاب هایی هم که قبلاً منتشرشده، به صورت مجدد بازنشر خواهند شد، گفت: این کتاب ها قبل از چاپ مجدد، بازبینی و حتی بخشی از آن ها ویرایش جدید شده اند و منتشر خواهند شد. ازجمله چاپ دهم کتاب ویرانی دروازه شرقی که از عربی به فارسی ترجمه شده است. کتاب درس های جنگ مدرن که توسط دکتر حسین یکتا از عربی به فارسی ترجمه و منتشرشده است. کتاب جنگ صدام و کتاب فرماندهان صدام هم ویراست دومشان آماده شده و تا آخر سال منتشر خواهند شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تغییر رویکرد ترجمه کتاب در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر رویکرد ترجمه کتاب در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید