حذف 4صفر از پول ملی در ایستگاه آخر، ایرادات شورای نگهبان رفع شد

به گزارش وبلاگ گوگل، تورم های بی سابقه در اقتصاد ایران به خصوص در سال 99 سبب شده که صفرهای قرار گرفته پشت عدد و رقم های اسکناس دیگر معنایی جز بی ارزش شدن پول ملی نداشته باشد. حال دیگر تنها شاید حسابداران باشند که به صفرهای پولی ملی دل بسته اند و برای اینکه اسناد حسابداری و روش های سنتی خود را دچار تغییر نکنند؛ خیلی دل خوشی از حذف صفر از پول ملی نداشته باشند؛ به خصوص اینکه سیاستگذار پولی از سال گذشته کم کم کوشش نموده تا مردم را به شکل و شمایل دیگری از اسکناس آن هم با صفرهای کمرنگ شده و به نوعی بی ارزش شده، آشنا کند تا بلکه در صورت تصویب و تائید نهایی حذف صفرها از پول ملی، دیگر هزینه امحای اسکناس های کهنه و انتشار اسکناس جدید نداشته باشد.

حذف 4صفر از پول ملی در ایستگاه آخر، ایرادات شورای نگهبان رفع شد

خردادماه سال گذشته بود که شورای نگهبان بعضی ایرادات را به لایحه حذف 4 صفر از پول ملی وارد دانست و به همین دلیل مجدد لایحه به دولت بازگشت تا بتواند مراحل حک و اصلاح را مجدد سپری کند و کار برای تبدیل شدن تومان به عنوان واحد پول ملی، یکسره گردد.

در واقع آن روزها شورای نگهبان از بندی در لایحه حذف چهار صفر از پول ملی صحبت به میان آورده بود که بر اساس آن، تعهداتی در برابر صندوق بین المللی پول ایجاد شده بود که شورای نگهبان خاطرنشان کرد این تعهدات به روشنی مطرح نشده و دارای ابهام است. اینجا بود که جلساتی با رئیس کل بانک مرکزی پیرامون لایحه حذف 4 صفر از پول ملی برگزار و اعلام شد تا زمانی که ابهامات نسبت به تعهدات به صندوق بین المللی پول رفع نشده، شورای نگهبان در خصوص آن اظهارنظر قطعی نخواهد کرد.

حالا اما مقامات مسئول در بانک مرکزی اعلام می نمایند که تمامی ایرادات شورای نگهبان برای عملیاتی کردن حذف 4 صفر از پول ملی رفع شده و کار از نظر بانک مرکزی تمام شده است.

پیگیری های خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که هفته گذشته جلسه مشترکی میان رئیس کل بانک مرکزی با رئیس مجلس برگزار شده و در آن، علاوه بر ارائه توضیحاتی در این خصوص، رئیس مجلس وعده داده تا این لایحه را مجدد در اولویت قرار داده و به صحن علنی مجلس بیاورد.

در واقع، اکنون حذف 4 صفر از پول ملی به ایستگاه آخر رسیده و منتظر تائید نهایی در صحن علنی مجلس است.

یک مقام مسئول در نظام بانکی در این رابطه می گوید: هزینه انهدام پول در این حوزه وجود ندارد و فقط در سیستم های حسابداری باید موضوع مورد اصلاح قرار گیرد که ممکن است مساله ساز گردد؛ اما پیش بینی نظام بانکی آن است که عملیاتی شدن کامل این کار، یکسال زمان ببرد تا بتوان سیستم ها را اصلاح کرد و با واحد پولی جدید تطبیق داد.

بر این اساس این امیدواری وجود دارد که تا قبل از اتمام دولت یازدهم، حذف 4 صفر از پول ملی که تا کنون حداقل سه رئیس کل (محمود بهمنی- ولی الله سیف و عبدالناصر همتی) را درگیر امور مربوط به خود نموده است، صورت گیرد و واحد پول ملی ایران رسماً به تومان تبدیل گردد.

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام وبلاگ گوگل دنبال کنید.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز

به "حذف 4صفر از پول ملی در ایستگاه آخر، ایرادات شورای نگهبان رفع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف 4صفر از پول ملی در ایستگاه آخر، ایرادات شورای نگهبان رفع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید