نکات مهم در انتخاب و خرید ماشین لباس شویی

به گزارش وبلاگ گوگل، به یاری ماشین لباسشویی می توان انواع مختلف لباس ها را بدون اعمال هیچ گونه کوشش فیزیکی شست. ماشین لباسشویی به کاربر این امکان را می دهد که بدون اتلاف زمان و یا بدون نظارن بر عملکرد دستگاه به راحتی لباس های خود را بشوید. تنها کاری که برای شستن لباس ها باید انجام گردد این است که لباس ها را در دستگاه قرار داده و حالت شستشو را انتخاب نمود.

نکات مهم در انتخاب و خرید ماشین لباس شویی

ماشین لباسشویی خود به صورت اتوماتیک آب و مقدار مورد نیاز مواد شوینده را می گیرد و در زمان تنظیم شده، لباس ها را به همان حالت می شوید. ماشین لباسشویی ها انواع مختلفی دارند که کاربر می تواند متناسب با تعداد و بودجه خود، بهترین آن را انتخاب کند. در ادامه این متن از ما با ما همراه باشید تا با انواع این ماشین و راهنمای خرید آن بیشتر آشنا شوید.

انواع ماشین لباسشویی

بسته به موقعیت بارگیری لباس در ماشین لباسشویی، می توان آن ها را به دو دسته تقسیم کرد: ماشین لباسشویی درب از جلو و ماشین لباسشویی درب از بالا که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

 • ماشین لباسشویی درب از بالا

همان طور که از اسم این دستگاه نیز معین است، درب این ماشین ها از بالا باز می گردد. معمولا استفاده از ماشین های درب بالا تنها به این دلیل که نیازی به خم شدن برای درآوردن لباس ها وجود ندارد بسیار راحت تر از ماشین های درب جلو است. ماشین لباسشویی درب از بالا خود به دو دسته تقسیم می گردد. با همزن و بدون همزن.

همزن در ماشین لباسشویی با تکان دادن و راندن آب در سراسر دستگاه، لباس ها را نیز به حرکت در می آورد. دستگاه هایی که این وسیله را درون خود جا داده اند، لباس ها را سریع تر می شویند، اما ماشین لباسشویی های بدون همزن که به عنوان ماشین با بازدهی بالا شناخته می شوند می تواند لباس های بیشتری را در خود جا دهند. این ماشین ها علاوه بر این که لباس ها را تمیزتر می نمایند، مصرف آب کمتری هم دارند که به همین دلیل از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

 • ماشین لباسشویی درب از جلو

ماشین لباسشویی های درب از جلو از آن جایی که مصرف آب کمتری دارند و لباس ها را تمیزتر می شویند از محبوبیت ویژه ای برخوردار هستند. در اغلب ماشین های درب جلو می توان شستشو بخار را نیز افزود تا با عملیات لکه بری لباس ها تمیزتر شسته شوند. از دیگر دلایل محبوبیت این دستگاه اشغال فضای کمتر است.

از آن جایی که زندگی بیشتر ما، امروزه آپارتمانی شده و بیشترا به دستگاهی نیاز دارند که فضای کمی را در آشپزخانه اشغال کند، این دستگاه ها مناسب هستند. سیکل نهایی چرخش لباس ها در این نمونه از ماشین ها نیز 33% از ماشین های لباسشویی درب بالا بیشتر است که بدین معنی است که آب لباس ها به صورت کامل گرفته می گردد.

نکات مهم در انتخاب و خرید ماشین لباسشویی

انتخاب و هم چنین خرید ماشین لباسشویی از اهمیت زیادی برخوردارست، چرا که هزینه بالای آن امکان تعویض و خرید مجدد آن را برای بسیاری سخت می نماید. بنابراین ما در ادامه به معرفی مواردی خواهیم پرداخت که انتخاب درست را برای شما راحت تر می نماید:

 • ظرفیت بار ماشین لباسشویی

اولین چیزی که به هنگام خرید یک ماشین لباسشویی جدید باید در ذهن داشته باشید، ظرفیت بار است. ظرفیت بار ماشین لباسشویی معین خواهد نمود که چه مقدار لباس را می توان در آن جا داد. هر چه این ظرفیت بیشتر باشد، به همان مقدار لباس بیشتری را نیز می توان شست. اگر نمی دانید به چه ظرفیت باری نیاز دارید موارد زیر را دنبال کنید:

1 یا دو نفر

یک ماشین لباسشویی یا ظرفیت بار 7 کیلوگرمی برای خانواده 1 یا 2 نفره مناسب خواهد بود. اگر قصد گسترش خانواده تان را دارید، می توانید ماشینی با ظرفیت بار حداقل 8 کیلوگرم را انتخاب کنید.

خانواده با 1 یا 2 فرزند

ماشین لباسشویی با ظرفیت حداقل 8 کیلوگرم بار برای خانواده ای با 1 یا دو فرزند و یا یک خانوار 4 نفری قابل قبول و مناسب خواهد بود.

خانواده با بیش از 4 فرزند

با یک ماشین لباسشویی با ظرفیت 9 بکیلوگرم بار می توانید شستشوی لباس های یک خانواده 5 نفری را به راحتی انجام دهید. اگر خانواده ای عظیم یا بیش از حد متوسط دارید ماشین لباسشویی جاداری تهیه کنید تا بتوانید همه لباس هایتان را یکجا و با یک حرکت در ماشین قرار دهید.

 • چرخش ماشین لباسشویی در دقیقه

سرعت چرخش یا RPM ماشین لباسشویی در انتهای کار از اهمیت زیادی برخوردارست، چرا که به یاری این چرخش دورانی آب اضافی لباس ها تا حدممکن گرفته می گردد. سرعت چرخش، تفاوت بین لباس مرطوب و لباس کمتر مرطوب است. این امر بر زمان خشک شدن کامل روی بند رخت تأثیر می گذارد.

برای بدست آوردن بهترین نتیجه لازم نیست ماشین لباسشویی با RPM بالا خریداری کنید. سرعت متوسط حدود 1200 تا 1400 برای یک خانواده متوسط کارآیی لازم را داشته و مقرون به صرفه نیز هست. در ادامه به نکته های زیر توجه کنید:

 1. برای الیاف و لباس های حساس و ظریف مانند پرده، تی شرت و حریر از دور خشک کن 400 یا 600 بهره ببرید.
 2. برای شستشوی روزمره و لباس های میکس (مخلوط) سرعت خشک کن را روی 800 تا 1000 تنظیم کنید.

 3. برای شستشوی پارچه های کتانی و خشن مانند شلوار جین و پارچه های ضخیم سرعت خشک کن را روی 1200 تا 1400 تنظیم کنید.

 • مصرف انرژی

مصرف انرژی و هم چنین مصرف آب ماشین لباسشویی را می توانید به راحتی از روی برچسب چسبیده شده بر روی یخچال را مشاهده کنید. میزان مصرف انرژی از A تا G رده بندی شده که A کمترین مصرف انرژی را دارد.

 • نویز ماشین لباسشویی

اگر می خواهید ماشین لباسشویی خود را در نزدیکی اتاق خواب یا اتاق نشیمن خود قرار دهید، بهتر است به میزان صدای آن توجه کنید. میزان صدای ماشین لباسشویی به تعداد دسی بل فراوری شده به هنگام چرخش بستگی دارد. اگر می خواهید ماشین لباسشویی بدون سر و صدایی داشته باشید، ماشینی را انتخاب کنید که هنگام چرخش میزان صدا 71 دسی بل یا کمتر را فراوری کند. هر 3 دسی بل اضافی به معنای دو برابر شدن صداست.

 • کیفیت شستشو

قطعا شما هم انتظار دارید که بعد از هر بار شستشو لباستان حالت و بافت خود را حفظ نموده باشد. کیفیت شستشو ماشین لباسشویی یکی از عوامل مهم در حفظ بافت لباس هاست. ماشین لباسشویی با کیفیت شستشوی بالا و در برخی موارد میانه لکه ها و چربی ها را پاک نموده و از نفوذ بوی ناخوشایند به بافت لباس ها جلوگیری می نماید.

تفاوت ماشین لباسشویی با کیفیت بالا و میانه

در ادامه مواردی را خواهیم گفت که در بیشتر ماشین های لباسشویی با کیفیت شستشوی بالا وجود دارد و همان طور که معین است این موارد همان تفاوت میان این دو است.

 1. شستشو مناسب: اولین و مهم ترین نتیجه که این ماشین ها در پی دارند کیفیت شستشو بالاست.
 2. مواد شوینده: این ماشین ها مقدار مناسب مواد شوینده را به صورت اتوماتیک اضافه می نمایند.
 3. سنسور بار: این گزینه چرخه شستشو را با توجه به میزان و نوع لباس تغییر می دهد.
 4. شستشو اضافی: شستشو اضافی مواد شوینده اضافی را از لباس شما دور و خارج می نماید.
 5. شستشو بخار: با این گزینه لباس های شما کمتر چروک خواهد شد و در نتیجه به اتوی کمتری نیز نیاز پیدا خواهد نمود.
 • کیفیت ساخت ماشین لباسشویی

کیفیت ساخت یکی از عواملی است که بر طول عمر و دوام دستگاه شما تاثیر می گذارد. اگر به دنبال ماشین لباسشویی قوی و بادوام هستید باید به کیفیت ساخت توجه کنید.

ماشین لباسشویی ها را می توانید در کیفیت پایین، متوسط و بالا پیدا کنید اما بهتر است ماشینی با حداقل کیفیت میانه انتخاب کنید تا از دوام خوبی برخوردار باشد. این نمونه ماشین ها دارای موتورهایی بدون برس هستند که باعث کاهش فرسودگی ماشین لباسشویی شما می گردد.

 • ماشین لباسشویی هوشمند

یک ماشین شستشوی هوشمند دارای گزینه های اضافی برای شستشو کارآمد تر، پاک تر و سریع تر است. برای مثال به یاری گزینه WIFI می توانید عمل شستشو را از راه دور و به یاری تلفن همراه و یا تبلت خود انجام دهید.

 • صفحه نمایش

صفحه نمایش در ماشین لباسشویی به شما یاری می نماید تا از شرایط دستگاه به خوبی مطلع شوید. هم چنین این صفحه نمایش در جهت شستشو بهتر به شما یاری خواهد نمود.

برندهای ایرانی و خارجی ماشین لباسشویی

از برندهای ایرانی ماشین لباسشویی می توان به برندهای پاکشوما، اسنوا، ایکس ویژن، آبسال، پارس خزر و … اشاره نمود. دامنه قیمت لباسشویی های پارس خزر 5 تا 6 میلیون است. برای مثال لباسشویی 7 کیلویی با رتبه انرژی A و چرخش موتور 1200 بار در دقیقه به قیمت 6 میلیون تومان به فروش می رسد. علاوه بر این، این ماشین ها 24 ماه گارانتی داشته و نصب آن نیز رایگان است.

ماشین لباسشویی آبسال نیز یکی دیگر از برندهای معروف است که البته بیشتر کاربران از سر و صدا و لرزش آن شکایت دارند اما به دلیل قیمت مناسبی که دارد بسیاری از این عیب چشم پوشی می نمایند. محدوده قیمت ماشین لباسشویی آبسال از حدود 3 میلیون تا 4 میلیون است. برای نمونه لباسشویی 7 کیلویی را به قیمت 4 میلیون و 300 هزار تومان می خرید.

سومین برند ایرانی که به آن می پردازیم، برند اسنوا است که این روزها سر و صدای زیادی هم به پا نموده است. دامنه قیمت لباسشویی های اتوماتیک اسنوا بین 7 میلیون تا 5 میلیون تومان است. گران ترین محصول اسنوا یک دستگاه با ظرفیت لباس خیس 8 کیلوگرمی است که 7 میلیون و 350 قیمت دارد. همان طور که حدس می زنید ارزان ترین لباسشویی از بین مدل های دوقلوست که می توان آن را به قیمت 1 میلیون و 320 هزار تومان خرید.

در میان برندهای خارجی، سامسونگ، ال جی، بوش و میله از بهترین ها و سرشناس ترین ها هستند. ماشین لباسشویی بوش بسیار کم مصرف بوده و از ظاهر شکیلی نیز برخوردار است. ماشین لباسشویی های این برند برنامه های متنوع شستشو دارد. از مزایای دیگر آن نیز می توان به قابلیت لرزش گیر در بدنه و هم چنین عایق صوتی اشاره نمود.

ماشین لباسشویی بوش قابلیت های زیادی از جمله صرفه جویی در مواد شیمیایی، سیستم تمیز نماینده اتوماتیک، سیستم بهینه سازی مصرف انرژی، سیستم ضد نشت آب و صرفه جویی را دارد که آن را از دیگر ماشین های لباسشویی جدا می نماید.

ماشین لباسشویی سامسونگ نیز از دیگر مواردی است که بسیار از نوآوری استفاده می نماید. محصولات این برند از تنوع و کیفیت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این امکانات اضافی از جمله قابلیت افزودن لباس های جا مانده، قابلیت حباب محافظ که لکه های سخت را از بین می برد و … را داشته که به همین دلیل از محبوبیت خاصی هم برخوردار است.

کلام آخر

خرید ماشین لباسشویی را می توان یکی از سخت ترین کارها دانست. چرا که این دستگاه ها از قسمت بالایی برخوردار بوده و مدت زمان طولانی کار خواهند کرد. بنابراین دانستن دو نمونه ماشین لباسشویی که درب از بالا و درب از جلوست و هم چنین شناخت موارد مهم در انتخاب آن می تواند یاری بسزایی به شما کند. گنجایش یا ظرفیت بار، سرعت چرخش، کیفیت شستشو و نویز از جمله این موارد هستند که در این مقاله کامل به معرفی آن ها پرداختیم. امیدواریم که از خواندن آن لذت ببرید.

سوالات متداول

انواع ماشین لباسشویی کدام است؟

ماشین لباسشویی با توجه به نحوه بارگیری آن به دو نمونه درب از بالا و درب از جلو تقسیم می گردد که امروزه نمونه دوم آن از محبوبیت بالاتری برخوردارست.

ظرفیت بار یا گنجایش ماشین لباسشویی به چه چیزی بستگی دارد؟

ظرفیت بار ماشین لباسشویی با توجه به تعداد نفرات معین می گردد برای مثال ماشین لباسشویی با ظرفیت بار 7 کیلوگرم برای خانواده ای 2 نفره مناسب خواهد بود.

برندهای معروف ماشین لباسشویی کدامند؟

از برندهای ایرانی می توان به پاک شوما، پارس خزر، اسنوا، ایکس ویژن، آبسال و … اشاره نمود. از برندهای خارجی نیز می توان به برند ال جی، سامسونگ، بوش و میله اشاره نمود.

منبع: ساختمانچی

به "نکات مهم در انتخاب و خرید ماشین لباس شویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم در انتخاب و خرید ماشین لباس شویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید