روبات شناگری که درصورت آسیب دیدن خود را ترمیم می نماید خبرنگاران

به گزارش وبلاگ گوگل، محققان روبات شناگری ساختند که حاوی نانوذرات مغناطیسی بوده و می تواند درصورت آسیب ساختاری، خود را ترمیم کند.

روبات شناگری که درصورت آسیب دیدن خود را ترمیم می نماید خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری وبلاگ گوگل، بافت زنده می تواند بسیاری از صدمات وارد شده بر خود را بهبود دهد، اما ایجاد چنین توانایی هایی در سیستم های مصنوعی مانند روبات ها، بسیار چالش برانگیز بوده است. در حال حاضر، محققان مقاله ای در نشریه Nano ACS به چاپ رساندند که در آن توسعه فناوری روبات های کوچک شناگر تشریح شده که می توانند پس از شکستن به دو یا سه قطعه خود را به صورت مغناطیسی درمان نمایند. محققان می گویند این راهبرد می تواند روزی برای ساخت دستگاه های مستحکم برای تمیز کردن محیط زیست یا محیط های صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

محققان این پروژه روبات های کوچکی را توسعه داده اند که می توانند درون یک مایع شنا نمایند و عملکرد های مفیدی مانند تمیز کردن محیط زیست، مواد شیمیایی و عمل جراحی را انجام دهند. اگر چه بیشتر آزمایش ها در محیط آزمایشگاهی اجرا شده است، اما در همین شرایط نیز این ماشین های کوچک به محیط های خشن آزاد رفته، جایی که می توانند آسیب ببینند. روبات های شناگر اغلب از پلیمر های شنماینده یا هیدروژل های نرم افزاری ساخته می شوند که به راحتی می توانند شکسته شده یا آسیب ببینند.

جوزف وانگ و همکارانش به دنبال طراحی شناگرانی بودند که می توانستند در حین حرکت، بدون یاری انسان یا سایر عوامل خارجی، خود را درمان نمایند.

محققان این پروژه روبات های شناگر را با ابعاد 2 سانتیمتر به شکل ماهی هایی ساختند. این روبات های شناگر دارای یک لایه پایینی رسانا، یک لایه میانی سفت و سخت، آبرگریز و یک لایه فوقانی از میکروذرات تراز و مغناطیسی بودند. همچنین روی سطح این شناگر از نانوذرات مغناطیسی استفاده شده تا بتوان آن را با یاری مغناطیس کنترل کرد.

این تیم پلاتین را به دم اضافه نمود که با پراکسید هیدروژن واکنش می دهد تا حباب های اکسیژن تشکیل داده که ربات را به حرکت در می آورد. در واقع پراکسید هیدروژن به عنوان سوخت در این فرآیند استفاده می گردد. هنگامی که محققان یک شناگر را در یک ظرف پتری پر شده با یک محلول پراکسید ضعیف هیدروژن قرار دادند، این شناگر به سمت لبه های ظرف آغاز به حرکت کرد. سپس آن ها بدنه شناگر را با یک تیغه بریدند و دم اجازه داشت تا در همان اطراف حرکت کند. دم به بقیه بدن نزدیک شد، اصلاح شکل ماهی به وسیله یک برهم کنش مغناطیسی قوی صورت گرفت.

این روبات ها می توانند خود را هنگام برش به سه قطعه، ترمیم نمایند و یا زمانی که نوار مغناطیسی در پیکربندی های مختلف قرار داده شد، دوباره به شکل اصلی در می آید. محققان می گویند که این راهبرد چند منظوره، سریع و ساده خودترمیمی می تواند گامی مهم برای تعمیر شناور ها و روبات های کوچک باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "روبات شناگری که درصورت آسیب دیدن خود را ترمیم می نماید خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روبات شناگری که درصورت آسیب دیدن خود را ترمیم می نماید خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید