100 محصول مرتبط با کرونا فراوری شد

به گزارش وبلاگ گوگل به نقل از معاونت علمی و فناوری، تامین زیرساخت های حوزه سلامت از جمله موضوعاتی است که در روزهای شیوع کرونا همه به ضرورت آن پی بردند. پس با این نگاه، توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به حوزه تامین این زیرساخت ها با حمایت از شتاب دهنده ها ورود نموده است.

100 محصول مرتبط با کرونا فراوری شد

زیرساخت های حوزه سلامت به دارو، واکسن های انسانی، تجهیزات پزشکی، محصولات آرایشی و بهداشتی، طب بازساختی و پروبیوتیک های دارویی مربوط می گردد. حوزه ای حساس و راهبردی که اگر مورد بی توجهی قرار گیرد در شرایط بحرانی مثل شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزای فصلی و غیره با مسائل زیادی روبرو می شویم.

گام های برداشته شده در این حوزه کم نیست و فعالان نظام سلامت کشور با یاری زیست بوم فناوری و نوآوری توانسته اند بخش بزرگی از احتیاجهای این حوزه را تامین نمایند. یکی از این عرصه های فناورانه ای که به همت سرآمدان علمی و فناوران کشور متحول شده و توسعه خوبی را تجربه نموده است، حوزه دارو و درمان است.

فراوری داروهای پیچیده مورد احتیاج کشور که برای خرید هر قلم از آنها باید هزینه زیادی پرداخت کنیم و قید نگه داشتن ارز در داخل کشور را بزنیم. اما توانمندان علمی کشور دست به کار شدند و با فراوری داروهای مورد استفاده در کشور سعی دارند بخش زیادی از این احتیاجها را در داخل کشور تامین نمایند. این کوشش ها هم از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت ویژه قرار گرفته است.

به عنوان مثال، تا به امروز از شکل گیری 8 شتاب دهنده دارویی در کشور حمایت شده است. کاری که برای نظام سلامت کشور، فراوری یکصد محصول نهایی را در پی داشته است. یکی از نهادهای موثر و حامی این زیست بوم ارزشمند، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

حمایت از فراوری استانداردهای مختلـف دارویـی، ایجـاد مسـیر سـبز بـرای دریافـت مجوزهـای سـازمان غـذا و دارو برای شرکت های دانش بنیان از جمله اقدامات ستاد توسعه زیست فناوری در حوزه دارو است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "100 محصول مرتبط با کرونا فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100 محصول مرتبط با کرونا فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید